Známý umělec, který je bratrancem Čunka, bezvýhradně podpořil restituce

11.08.2012 17:36 | Zprávy

REVUE Kromě vládních politiků a lidí spojených s církvemi nebo s tím, co mají v rámci vyrovnání od státu dostat, se nenajde moc takových, kteří jsou jednoznačně pro schválení restitucí. Mezi tu menšinu se řadí divadelní a filmový herec Josef Polášek, který považuje za logické chtít zpět to, co někdo ukradl. Jeho bratrance, senátora Jiřího Čunka, tento jeho postoj vůbec neudivuje.

Známý umělec, který je bratrancem Čunka, bezvýhradně podpořil restituce
Foto: repro tan
Popisek: Josef Polášek v pořadu Na stojáka

Nynější herec brněnského Divadla na provázku Josef Polášek se musel v dětství potýkat s problémy, které vyplývaly z křesťanské výchovy v rodině. Nyní je pro něj víra v Boha něčím, bez čehož by se už neobešel. „Jsou to určitá pravidla, která mě svým způsobem fascinují a podle kterých se dá docela dobře procházet životem. Takové značky,“ říká Josef Polášek v rozhovoru pro Magazín deníku Právo.

V otázce církevních restitucí, která se stala i součástí boje před blížícími se krajskými a senátními volbami, se řadí mezi jejich zastánce. „Zdá se mi, že je kolem toho příliš zbytečných emocí a hysterie. Přece jestli mi někdo něco ukradl, co je moje, je logické, že to chci zpět. Když mi někdo vezme dům, je slušné ho vrátit – a je jedno, k čemu ho použiju. O tom bych už nediskutoval,“ konstatuje Josef Polášek.

Z populistických řečí o chudé církvi je herci zle

„Bavit se lze jen o způsobu, jak se to bude vracet a za jak dlouho. Případně co z různých důvodů nežádám. Zvedá se mi kufr, když slyším populisty líbivě říkat: ´Církev má být přece chudá.´ Ale to je typické pro tuto zemi,“ tvrdí v rozhovoru pro Magazín Právo herec Josef Polášek, jehož zatím poslední filmovou rolí je postava bigotního katolíka v ironické komedii Polski film.

Ztvárnil také několik filmových rolí. Jeho první hlavní role byla v hořké komedii František je děvkař. Velkou známost mu také přinesly role v reklamě na žvýkačky značky Orbit, na Kofolu a na Atlas.cz, které režíroval Petr Čtvrtníček. Do povědomí se zapsala i jeho role delegáta v divadelní hře Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? Z televizních rolí dostal Josef Polášek nejvíce prostoru jako Hynek Kupsa v seriálu Vyprávěj.

Veřejnost musí být správně informovaná, aby se mohla rozhodovat  

„To, že Pepa podporuje navrácení majetku církvím, mě nepřekvapuje, protože on má dobré informace a ví, jak to je,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz na slova svého bratrance senátor Jiří Čunek. „Ať mu kdokoli navykládá cokoli, tak když jste zapsán v katastru nemovitostí jako vlastník, tak ho nikdo nepřesvědčí, že tím vlastníkem nejste.  A on tyto základní principy zná, a tak mě ani jeho názor neudivuje,“ dodává bývalý vicepremiér.

Jak senátor Jiří Čunek, tak jeho bratranec Josef Polášek jdou v otázce církevních restitucí proti většinovému negativnímu názoru veřejnosti. „Když se podíváte do historie, tak veřejnost mnohokrát chtěla na náměstích někoho upálit a také upálila. A pak se zjistilo, že to byl úplně nevinný člověk. Zkrátka veřejnost musí být správně informovaná, aby se mohla rozhodovat. Protože tomu tak ne vždy je, tak proto ten většinový názor, který podle mě vychází z neinformovanosti nebo i lživých informací,“ myslí si Jiří Čunek.

Církevní restituce lidem vadí, ale rozdání majetku v privatizaci ne

Senátor se pozastavuje nad tím, že lidem nevadilo, když jim jiní rozkradli republiku. „Dnes si dovolí kandidovat na prezidenta, případně být v politice, ti, kteří rozdali majetky, které rozdány být neměly, jako například nerostné bohatství, doly, elektrika, voda, plynovody, ropovody. To všechno se privatizovalo naprosto nesmyslně, to je zhůvěřilost. A to té veřejnosti nevadí?“ podivuje se bývalý šéf KDU-ČSL.

Právě kvůli nesmyslným privatizacím ovládají republiku ti, kteří došli k majetkům, jež vůbec nikdy neměly být privatizovány, a proto je naše země tam, kde je. „A teď se zloba obrátí proti těm, kteří trpěli nejen za Hitlera, ale i v padesátých letech. Vzhledem k tomu, že jsou v katastru napsáni jako vlastníci, tak to chtějí zpátky stejně tak, jako bych to chtěl vrátit já, kdybych tam byl napsán. Vracelo se všem, tak ať se vrátí také církvím. Myslím, že Pepa Polášek toto ví a nechce se podřídit tomu většinovému, ale nesprávnému názoru,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jiří Čunek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…