Zoufalí majitelé počtvrté vyplaveného domu: Za tohle přeci někdo může

10.06.2013 9:28 | Zprávy

PŘÍBĚH Už čtyřikrát byli vyplavení, čtyřikrát renovovali, uklízeli, dostali od pojišťovny peníze. Vždy ale stále méně. Na nové bydlení okamžitě nemají, jejich domek koupit v současnosti nikdo nechce, právě proto, že je v povodňovém pásmu. Teď jsou Ivana s Honzou vyplavení po čtvrté a říkají, že se na to už vykašlou. Jediné, na co spoléhají, že si vezmou „dostupnou“ hypotéku a romantiku v domečku vymění klidně za klid v paneláku.

Zoufalí majitelé počtvrté vyplaveného domu: Za tohle přeci někdo může
Foto: Radek Kraus
Popisek: Povodeň v jižních Čechách

„Domek jsem zdědila po babičce. Z úspor jsme ho celý zrekonstruovali a teď tohle. Během jedenácti let počtvrté. To není normální. Moje babička se tady narodila, vyrůstala. A když byly deště, měli vodu maximálně na dvorku, do obytné části se nikdy nedostala. My měli v bytě až půl metru vody. A kdo za to může? My?“ ptá se paní Ivana.

Pojištění sice jsou, ale buď by museli platit mnoho tisíc - až desítky tisíc ročně, nebo jim za stávající pojistku vyplatí pojišťovna po každé povodni vždy razantně méně. I přes protipovodňová opatření jsou mladí manželé z Táborska vždy zasaženi vodou. Už nemají sílu ani chuť něco opravovat. Jinam ale jít nemohou. Uvažují, že si na hypotéku pořídí byt, přesto, že mají jedno dítě a druhé je na cestě. A stávající domek se pokusí prodat.

Práce stále dokola

„Třeba by ho někdo koupil na rekreaci. Nebude třeba někomu vadit, že je to téměř v povodňovém pásmu. Zájemce jsme měli před čtyřmi lety dva. Tehdy jsme řekli – prodat to tady, nikdy! Dneska litujeme. Město se stará skvěle, jak může, všichni dělají, co mohou, ale stát by měl dělat víc. A pokud je voda v posledních letech tam, kde předtím nebyla, měl by od těch lidí ty nemovitosti odkoupit a srovnat to se zemí. Protože to bude jen horší a horší,“ říká mladá žena, matka dvou dětí.

Její manžel a švagr se už po čtvrté budou na domku dřít. Zvažují ale, že udělají to nejnutnější a výhledově si pořídí byt, aby měli klid. Nechtějí už dokolečka zažívat pocity strachu a bezmoci.

„Kdo to nezažil, neuvěří. Manžel má teď poměrně slušně velký plat, hypotéku mu dají, už jsme se na to ptali, takže nebudeme na nic čekat, dokud jsou nemovitosti dostupné a úroky nízko. Víme, kdo může za takové povodně, které nikdy nebyly. Stát, města, obce, že dovolí stavět v místech, kde se stavět nemá. Řeky a potoky dostaly prostě jinou trasu a každá výraznější stavba, třeba supermarket, firma, nebo zástavba rodinných domů, tam, kde by být neměly, udělá své. To nám tu řekli i vodohospodáři. Dříve se stavělo s rozumem, dneska za každou cenu. A už vůbec nechápeme, jak může někdo povolit novou výstavbu blízko potoků a řek. Náš domek stojí na svém místě přes sto let. Ale tehdy tady voda nebyla. Jen trochu na dvoře, za posledních padesát let se situace změnila a je to hrůza,“ dodává paní Ivana.

Mohou za to města a obce?

I další vyplavení, kteří situaci nezavinili, se diví, že města a obce povolují stavby různých domů a hyper a supermarketů v lokalitách, kde by se stavět nemělo. Pokud se například postaví nový objekt v místech, kde někdy voda byla, může třeba velkoprodejna či zástavba domů zcela změnit směr přívalové vlny, ať už za povodní nebo přívalových dešťů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kraus

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…