V poslední době v rámci tématu Ukrajiny způsobily rozdílné ohlasy dva rozhovory. Jednak reportáž časopisu Time, která popisuje, jak Volodymyr Zelenskyj věří v ukrajinské vítězství „jako nikdo jiný“. A pak také interview s náčelníkem generálního štábu Valerijem Zálužným, který přiznal, že válka je v patové situaci.
V magazínu Time byl zmíněn Andrij Jermak, šéf prezidentovy kanceláře, u kterého šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl spekuluje, že se jedná o přípravu na svržení Zelenského a že Jermak je spojka jak s východem, tak západem.
Jermak podle dnešního článku webu Politico vyzývá světové lídry, aby zůstali Ukrajině věrní, i přes další závazky plynoucí z války Izraele a Hamásu. Jermak se také ostře vyhradil proti tomu, co minulý týden v rozhovoru s ruskými vtipálky nechtěně prozradila italská premiérka Meloniová. Totiž že řada lídrů je z války na Ukrajině unavená. A že „všichni vědí, že potřebujeme najít způsob, jak se z toho dostat“.
„I když existují lidé, kteří tuto únavu pociťují, určitě se nechtějí zítra probudit ve světě, kde bude méně svobody a méně bezpečí a následky budou trvat desítky let,“ vzkázal Jermak a dodal, že by si Meloniová měla oprášit svou znalost historie. „Kdyby se Británie v roce 1939 cítila unavená Polskem nebo kdyby se USA cítily unavené Británií, existovalo by dnes Polsko, Británie nebo Evropa v dnešní podobě? Únavu jsme si nemohli dovolit ani tehdy, ani dnes. To se bude určitě opakovat, pokud tito lidé s ‚únavou‘ přestanou podporovat Ukrajinu,“ varoval Jermak. Dodejme ovšem, že mladá Meloniová byla členkou strany, která Mussoliniho omlouvala.
Jermak také vyvracel, že by se Ukrajina smířila se zmrazením konfliktu. Únava by se prý vymstila jak západu, tak Ukrajině. Vyloučil, že by podpora Ukrajiny klesla kvůli podpoře Izraeli. Přiznal nicméně, že s dodávkami munice – nicméně to je prý ve válce normální – že stále něco dochází. Proto chce ve spolupráci se západními spojenci posílit domácí výrobu. Vyloučil, že by se zbraně dodané na Ukrajinu mohly dostat do rukou Hamásu, označil to za smyšlenou ruskou propagandu.
Naopak chce Jermak prezentovat Ukrajinu jako zemi přátelskou k Izraeli. Sepsal komentář, podle něhož je Rusko a Írán součástí osy zla a tragédie Ukrajiny a Izraele jsou si podobné a není to náhoda. Poděkoval nicméně také Kataru za to, že vyjednal vydání čtyř ukrajinských dětí, které byly přemístěny do Ruska z Ruskem obsazených teritorií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta