Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

19.09.2024 17:57 | Zprávy

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v postižených místech? Podle generála ve výslužbě Andora Šándora by spíše Petr Pavel mohl vyčlenit příslušníky hradní stráže, aby se do pomoci zapojili, a ne sám nosit krabice s konzervami. Data Ministerstva životního prostředí navíc ukazují, že v roce 1997 pomáhalo násobně víc vojáků než nyní. Čí je to vina? Nejspíš prý hejtmanů, ale i vlády.

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál
Foto: X - Petr Pavel
Popisek: Prezident Petr Pavel nese krabici s potravinami v obci postižené povodněmi

Česká armáda nasadila v průběhu povodní šest vrtulníků, které pomáhaly s evakuacemi obyvatel, ale podle zpráv z terénu je přímo v místech, kde se odklízejí škody, vidět vojáků málo. Některá média se už ptají, kde vojáci jsou a proč v masivní míře nepomáhají, když řada postižených míst stále volá občany a dobrovolníky o pomoc.

Při likvidaci následků povodní v roce 1997, které byly s těmi současnými srovnávány, bylo zapojení armády násobně silnější. „Na likvidaci bezprostředních následků povodní se podílelo 125 útvarů AČR a 19 útvarů CO ČR. Průměrně se denně, od počátku povodňové situace až do jejího ukončení, podílelo na jejím řešení 3 500 příslušníků resortu obrany, nejvíce jich bylo nasazeno v době kulminace záplav (7 400). Armáda poskytla i leteckou a pozemní techniku, a to 25 letounů a vrtulníků a 280 kusů pozemní techniky denně. Celkem bylo uskutečněno 2 501 letů, z toho nejvíce – 650 letů – 9. července,“ uvádí zhodnocení povodňové katastrofy z roku 1997 Ministerstva životního prostředí.

Podle mluvčí Generálního štábu České armády Magdy Dvořákové pro iDnes.cz jsou při povodních vojáci v podřízenosti velitele zásahu, což jsou v tomto případě hasiči. 

„Můžeme v menším rozsahu pomáhat lokálně hejtmanům, případně starostům. Ti z titulu své funkce o pomoc mohou požádat. Ale armáda nemůže nasadit techniku bez řízení a koordinace,“ sdělila iDnes plukovnice Dvořáková.

Tomu odpovídají i slova náčelníka generálního štábu Karla Řehky, podle kterého je armáda jako vždy připravena pomáhat. Problém je zjevně v tom, že dosud nebyla ve velkém, nepočítaje několik konkrétních míst, o tuto pomoc požádána a nebyl k tomu v rámci velitelské posloupnosti udělen rozkaz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Při dřívějších povodních armáda nečekala a jela pomáhat., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseŽivotní zkouška , 20.09.2024 7:45:26
Teď z toho udělali byrokratickou šmodrchanici. Takže nejdřív má starosta podat poníženou supliku, a ta, až dojde po týdnech na ta správná místa, bude vyhodnocena a opět po několika týdnech se vydá zamítavé rozhodnutí s tím, že už si lidi stejně všechno uklidili sami. Dělají to dobře, jen co je pravda.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…