Co říkáte na to, že z obsahu nově zveřejňovaných odposlechů lobbisty Romana Janouška je zřejmé, že se někteří vlivní pánové pokoušejí stále ovlivňovat složení justice?
To asi není žádné překvapení, protože to bylo v podstatě veřejné tajemství. Jestli se to teď policii podařilo nějakým způsobem zdokumentovat, tím lépe. Neříkal jsem před časem pro nic za nic, že Janoušek s Grygárkem a Rampulou jsou kamarádi. To všichni věděli, akorát že proti tomu nikdo nic nedělal.
Je vidět, že nové poměry na státním zastupitelství se lobbistům, kteří byli napojeni na některé politiky, příliš nelíbí. Není v těchto souvislostech až překvapující, že se pro ně tak nepohodlná Lenka Bradáčová přece jen stala vrchní státní zástupkyní v Praze?
Myslím si, že se tady na státním zastupitelství zjevně poměry změnily. Pokud se povede pomocí důkazů, které byly sesbírány, tyto lidi usvědčit z toho, že se snažili vedení státního zastupitelství ovlivňovat, bude to dobře. To, že Lenka Bradáčová je pro některé lidi nepohodlný člověk v čele státního zastupitelství, bylo jasné od okamžiku, kdy se strhla diskuze kolem jejího jmenování. Nakonec ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi nezbylo nic jiného, než aby ji do té funkce jmenoval, ale byly kolem toho strašné obstrukce.
Dodnes občanští demokraté vyčítají Jiřímu Pospíšilovi, že právě on změnami na státním zastupitelství, ať už jmenováním nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, nebo úmyslem jmenovat Lenku Bradáčovou vrchní žalobkyní v Praze, zavinil pád Nečasovy vlády. Má podle vás Jiří Pospíšil zásluhy na tom, že se státní zastupitelství přestalo zastavovat před branami politiky jako dřív?
On to de facto odstartoval. Můžeme se dohadovat o jeho důvodech, jestli už měl třeba dost zákulisní politiky v ODS. Já si myslím, že to pro něj už bylo přes nějakou hranici, kterou byl ochoten tolerovat. Toleroval to do určité hranice za vlády Mirka Topolánka, protože v jeho vládě měl postavení jako ministr trochu jiné, ale potom za Nečase si zřejmě řekl, že už to není únosné, a začal konat. Těžko říci, jaký bude konec. Doufám, že útoky proti paní doktorce Bradáčové, které se čas od času objevují, se nepodaří dotáhnout do konce. Není důvod, protože nikdo jí nemůže vyčítat, že by přestupovala nějaké zákony nebo cokoli jiného, ona striktně jedná podle toho, jaké má státní zastupitelství pravomoci.
Ale i ze zveřejněných odposlechů je vidět, že v určitých kruzích přetrvává snaha vrátit státní zastupitelství do starých poměrů.
Ta snaha vždycky samozřejmě bude, protože ti lidi si za patnáct uplynulých let zvykli na to, že vrchní státní zastupitelství za Grygárka, za Rampuly, ale nejen v Praze, v minulosti i v Olomouci, jim zajišťovalo klid, mohli si dělat, co chtěli. Protože Nejvyšší státní zastupitelství do toho nemá až tolik co mluvit, vlastní výkon práce spočívá spíš na těch vrchních státních zastupitelstvích. Takže nostalgie po těch krásných časech, kdy měli klid, protože věděli, že státní zastupitelství jejich činnost pokryje, že jim dá echo, v nich zůstává, proto mají snahu se do nich vrátit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová