Premiér Andrej Babiš pokračuje v návštěvě Maďarska. Ve čtvrtek se účastní IV. budapešťského demografického summitu, kde kromě českého předsedy vlády vystoupil i bývalý Trumpův americký viceprezident Mike Pence.
Nad debatou o klíčové úloze rodiny pro udržitelnost našich národů se v maďarské metropoli sešli také srbský prezident Aleksandar Vučić, slovinský premiér Janez Janša, srbský člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik a pochopitelně maďarský premiér Viktor Orbán.
Srbský prezident konstatoval, že současný život více přeje virtuálnímu životu v rámci sociálních sítí, než skutečnému životu. „Pokud někdo na instagram umístí fotku svého psa, získá víc lajků než s fotkou dítěte. Současný trend je takový, že poukazovat na rodinné hodnoty je spíš ostuda,“ postěžoval si. Podle jeho slov čelíme liberálnímu politickému marxismu, který se snaží změnit naše životy. „Jenže ta změna by se projevila tím, že bychom ztratili možnost přežít,“ uvedl Aleksandar Vučić.
Podle premiéra Babiše covidová krize pomohla pochopit řadu důležitých věcí. „Například jak křehký globalizovaný svět opravdu je a jak nenahraditelnou roli stále hraje národní stát, který mnoho lidí dávno odepsalo. Hlavně nám ale epidemie připomněla, jak důležité je zdraví a naše rodina,“ řekl český ministerský předseda.
„Je to rodina, která by měla udržovat pohromadě nejen lidi příbuzné či blízké. Úkolem rodiny je však i předávat další generaci životní hodnoty, tradice a samozřejmě i národní kulturu. Jinými slovy je základem společnosti a formuje ji. Především ona tvoří povědomí sounáležitosti společnosti, a tedy vytváří i její budoucnost. Je to konec konců rodina, kdo je nositelem ideje státu. Dnes je budoucnost společnosti a také našich států ve vyspělém světě ohrožena klesající porodností. Prostě se nerodí děti, populace stárne, a to je problém. Dnes je průměrný věk v České republice 42,5 roku, což zhruba odpovídá průměru v Evropské unii,“ uvedl v projevu na summitu Babiš.
Zdůraznil, že s poklesem porodnosti se potýká celá Evropa s tím, že v řadě zemí jsou statistiky zlepšovány dětmi migrantů. „Důvody, proč se nám, Evropanům, rodí méně dětí, všichni dobře známe. Někteří lidé nechtějí děti kvůli vlastnímu pohodlí, protože by museli změnit svůj životní styl. Jiní děti sice chtějí, ale jelikož v mládí dali přednost kariéře, mají dnes potíže s početím,“ pokračoval český premiér s tím, že pro mnoho lidí je překážkou v založení rodiny stav rodinného rozpočtu.
„Musíme udělat všechno proto, abychom lidem umožnili mít děti, aby příchod dítěte do rodiny neznamenal velký zásah do rodinného rozpočtu. Prostě musí platit, že ten kdo přivedl na svět dítě, je tím, kdo se stará o udržitelnost naší společnosti, je tím, kdo přispěl k tomu, aby zde pokračoval náš stát a naše společnost. A já věřím, že i s těmi idejemi, na nichž náš stát – a já se nebojím to říci – i naše civilizace se zrodila. Myslím, že cestu velmi dobře ukazuje premiér Viktor Orbán, který v Maďarsku prosadil bezúročné úvěry pro rodiny, proplácení umělého oplodnění nebo odpuštění daně z příjmu matkám čtyř a více dětí,“ chválil svého hostitele.
Premiér zopakoval dříve vyslovený názor, že pokud bude hnutí ANO po volbách skládat vládu, bude trvat na tom, aby obsadilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. „Vidíme tam velký potenciál na restrukturalizaci resortu, pokud jde o podporu lidí, kteří chtějí pracovat a samozřejmě mladých rodin, které chtějí vychovávat děti. Mluvíme-li o dětech, neredukujme to jenom na materiální podporu rodin. Potřebujeme také změnit společenské vědomí, ukazovat pozitivní příklady mateřství. Dostat do vědomí lidí, že právě v dětech se naplňuje smysl rodiny a – nepochybuji o tom, ani na okamžik – smysl lidské existence. Myslím, že právě na to jsme v minulých letech zapomněli. Nelze lidské štěstí měřit jen penězi, ale také tím, co bych nazval rodinným štěstím,“ zamýšlel se Andrej Babiš.
„Proč někteří lidé odmítají děti? V poslední době se k tomu přidal i argument, který bych označil za klimaticko-dogmatický. A ten přichází s jednoduchou rovnicí. Lidé zvyšují produkci CO2, který údajně způsobuje změny klimatu a ničí naši planetu. Čím méně lidí, tím nižší uhlíková stopa. To znamená, nemějte děti, a tím zachráníte svět. Přece své děti nepřivedete do světa, který je na pokraji ekologické katastrofy. Až k takovým absurdním úvahám jsou někteří lidé se ochotni propůjčit. Když to domyslím do důsledku – ať lidstvo vymře a zachrání tak planetu?“ tázal se.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.