„Přijel náklaďák ČT, desítky lidí...“ Po škrtech v TV svědectví. Jak to chodí. Z čeho jde strach

01.06.2022 10:31 | Kauza

Finanční úspory za miliardu včetně propouštění a zrušení jednoho z kanálů. Tento recept na těžkou ekonomickou situaci České televize představil v úterý její generální ředitel Petr Dvořák. ParlamentníListy.cz pátraly po důvodech, proč se najednou veřejnoprávní televize ocitla ve velkých finančních problémech, když podle vedení ČT měla každý rok vyrovnaný rozpočet. Jak se už dříve ukázalo, v reálu byly rozpočty výrazně deficitní, ale kouzlení s čísly to zakrylo. Proč se úspory nedotknou zpravodajství? A co musí přijít, aby se ČT finančně uzdravila? I na to se snažíme nalézt odpovědi.

„Přijel náklaďák ČT, desítky lidí...“ Po škrtech v TV svědectví. Jak to chodí. Z čeho jde strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova zpravodajství České televize

Generální ředitel ČT Petr Dvořák na úterní tiskové konferenci potvrdil informace o neutěšeném stavu České televize, o kterých v posledních týdnech opakovaně píší ParlamentníListy.cz. Jde o nutnost výraznějších úspor, rušení programů, výroby a propouštění stovek zaměstnanců. Celkem hodlají Kavčí hory seškrtat své náklady během příštích dvou let skoro o miliardu korun, propustit zhruba 250 zaměstnanců, omezit původní výrobu seriálů, filmů, dokumentů či pohádek pro děti. 

Utrpí též sportovní přenosy, bude zrušen oblíbený kanál ČT3. Zpravodajského kanálu ČT24 se ovšem podle Dvořáka škrty prakticky nedotknou a klidní mohou zůstat i tvůrci pořadů 168 hodin nebo Reportéři ČT, protože si podle něho televize hodlá udržet pověst nejdůvěryhodnějšího média.

Důvodem je nedostatek financí, který šéf ČT svádí prakticky jen na podle něho neodpovídající výši koncesionářského poplatku, který se několik let nezvýšil. PL už před časem informovaly, že televizi chybí v rozpočtu na příští rok 500 - 800 milionů korun. Mnozí experti i zdroje zevnitř veřejnoprávní televize nicméně tvrdí, že primárním důvodem žalostné finanční situace není nízký koncesionářský poplatek, ale špatné hospodaření. I to je důvod, proč dlouhodobě Petr Dvořák u politiků naráží s výzvami ke zvýšení koncesionářského poplatku.

„Stran výše poplatku je jasné, že jeho reálná hodnota je podstatně nižší než v roce 2008, kdy došlo k poslednímu navýšení. Problém je, že to by situaci dlouhodobě neřešilo. Zvýšíme poplatky a televize bude za další rok nebo dva v minusu, takhle to nejde, není to systémové řešení. Zcela na rovinu, pokud pan Dvořák se svým managementem nebude ČT řídit s péčí řádného hospodáře a nezefektivní ji, bude to jen černá díra na peníze a můžeme poplatky navyšovat každý rok, ale k ničemu to nepovede,” řekl nám pod podmínkou anonymity jeden z poslanců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…