„Vytíráte si s tím zadnici!“ Slova šéfa ČT, že nejste připraveni znát platy moderátorů, žijí dál. A vážně

14.03.2018 7:25 | Zprávy

Zveřejnit platy moderátorů ČT? Generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák sdělil v pořadu své TV, že česká společnost na takový krok, který učinila britská BBC, není připravena. Člen sněmovního volebního výboru Petr Gazdík v odpovědi pro ParlamentníListy.cz řediteli přitakal s ohledem na současnou atmosféru, která v diskusi o veřejnoprávních médiích panuje. Naopak „mediální“ senátorka ODS Daniela Filipiová jasně řekla: „Já osobně si myslím, že by platy zveřejněny být měly. Moderátoři jsou přece placeni z našich daní.“

„Vytíráte si s tím zadnici!“ Slova šéfa ČT, že nejste připraveni znát platy moderátorů, žijí dál. A vážně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Veřejnoprávní televize se velice vehementně pustila do obhajoby stávajících pořádků na Kavčích horách. I proto její elitní moderátor Václav Moravec poskytuje v poslední době s nevídanou frekvencí obsáhlé rozhovory, tu pro Deník, tu pro Revue Forum. Varuje v nich před zestátněním České televize. Přesvědčuje o tom, že za kritikou jeho či kolegů Marka Wollnera a Nory Fridrichové není jejich špatná práce, ale snaha o oslabení a likvidaci České televize jako instituce, protože to se musí dít přes známé tváře. Tvrdí také, že kolegové z evropských televizí se ptají, jak je možné, že u nás má zpravodajská stanice ČT24 tak unikátní postavení, a rovněž oceňují, že na české podmínky dělá ČT dobrou zpravodajskou televizi. Také se hájí, že počty či kvóty vystoupení politiků TOP 09 v jeho Otázkách o stranění rozhodně nevypovídají.

Česká televize ale nezapomíná ani na self promotion a ve svých publicistických i zpravodajských pořadech přesvědčuje diváky, jak je dokonalá a že lépe už to opravdu dělat nejde. V pondělním interaktivním zpravodajském pořadu 90´ ČT24 se tohoto vpravdě nelehkého úkolu ujal sám generální ředitel Petr Dvořák. Jeho působivá slova o „tvrdých datech“, jimiž se snažil podpořit každé své tvrzení, by však vyzněla určitě lépe, kdyby dodal, jak a podle čeho se vybírají dodavatelé analýz, kteří mají připojit oficiální razítko na kupodivu vždy výborné vysvědčení ČT. Bezpochyby mohl také jako bývalý analytik pohovořit o tom, jak ona „tvrdá data“, na něž se s takovým gustem odvolával, vznikají a jakých kritérií jsou důsledkem.

Společnost není připravena na sdělení o platech na Kavčích horách

V pořadu zaměřeném na „Úlohy pro veřejnoprávní media“ došlo i na dotazy diváků. Nechyběl mezi nimi ani tento: „Pokud veřejnoprávní BBC musí uvádět honoráře svých moderátorů a zaměstnanců, tak proč Česká televize tyto údaje odmítá poskytnout? Takto chápete v ČT demokracii, abyste mohli hlavně demokraticky a svobodně rozkrádat a tunelovat peníze daňových poplatníků?“ Šéf ČT si s odpovědí poradil udivujícím způsobem: „Já si nejsem jist, že česká společnost je na takovou situaci připravena.“ Více k tomu, v jakém smyslu je společnost nepřipravena na sdělení, jak jsou z koncesionářských poplatků placení její zaměstnanci na Kavčích horách, však neuvedl.

Místo toho začal odvádět pozornost úplně jiným směrem. „My bojujeme se dvojím právem. Jedno je právo na informace a právo na transparentnost a druhé právo je právo na ochranu osobnosti a na osobní údaje. A samozřejmě tam se to snažíme vážit. To znamená, když nás koncesionář osloví s tím, abychom mu dodali údaje tohoto typu, snažíme se mu vyhovět v maximální možné míře, abychom ale zároveň nenarušili osobní údaje a osobní svobodu našich zaměstnanců. Zatím nemám pocit, že se nám to ve většině případů daří,“ konstatoval Petr Dvořák.

Se zákonem o povinném poskytování informací si šéf ČT vytírá zadnici

Je dobré připomenout, že jeden z diváků České televize, kterého z Kavčích hor odbyli a neposkytli mu informaci o platu Václava Moravce, podal letos v lednu žalobu a na Městském soudu v Praze čeká na vyřízení. Divák se dožadoval informace o platu moderátora a nákladech na produkci jeho pořadů podle zákona o svobodném přístupu k informacím. To mu ČT odmítla s tím, že by šlo o zásadní porušení Moravcova práva na soukromí. Samotný moderátor ve zmíněném rozhovoru pro Deník poněkud farizejsky tvrdil, že by na otázku o svém platu rád odpověděl, ale nemůže, protože by tím porušil smlouvu a Česká televize by ho mohla vyhodit. Zaměstnanci ČT mají totiž zakázáno zveřejňovat svůj plat a mluvit o tom se třetími osobami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…