Šok, který zažívají mnohé domácnosti zvyklé dosud na to, že při vyúčtování jejich rodinný rozpočet získá několik tisíc zpět na přeplatku za zálohy, je dosti nemalý. Přeplatek se totiž již u mnoha odběratelů energií v tomto roce nekonal, a mnoho lidí naopak zaskočilo, že poprvé dostali k zaplacení nedoplatek a s ním i nový rozpis záloh, jež zatížily rodinné rozpočty o tisíce korun měsíčně navíc.
Těžké chvíle zažívají zejména ty rodiny, které si pro takový případ nepřipravily finanční polštář. Náhle totiž kvůli českému masivnímu zdražení plynu a elektřiny musejí své rodinné finance připravit nejen na novou výši záloh, ale rovněž naplno v nedoplatku pocítili, nakolik se skokově zvedly ceny energií v uplynulých dvou až třech letech.
Právě skokové navýšení ceny plynu a elektřiny v Česku nemá v porovnání s ostatními státy Evropské unie obdoby a energie se u nás zdražovaly nejvíce ze zemí EU. Ceny plynu pro domácnosti se loni ve druhém pololetí v České republice podle Eurostatu zvýšily meziročně nejvíce ze všech zemí Evropské unie, a to až o 231 procent. U elektřiny byl růst druhý nejvyšší ze zemí EU a šlo o navýšení až o 97 procent.
Průměrně se přitom v rámci celé EU cena elektřiny pro domácnosti ve druhé polovině loňského roku zvýšila o 28,4 procenta a cena plynu se v unii zvýšila o 11,4 procenta. Oproti Česku značný rozdíl...
Procentuální zdražení ceny plynu v porovnání s dalšími státy EU:
?????#Gas prices increased in all EU countries
Between the second half of 2021 and the second half of 2022, EU gas prices increased most in:
????Czechia (+231 %)
????Romania (+165 %)
????Latvia (+157 %)
Lowest increases:
????Croatia (+14 %)
????Slovakia (+18 %)
?? https://t.co/ySGlHYOb9A pic.twitter.com/RVvomiTZsS

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas