70 „soudruhů“ do funkcí. Vláda zařídí. Bublá zlá krev, to Česko nezažilo

01.12.2022 4:44 | Komentář

Poslanci vládní pětikoalice v úterý přehlasovali prezidentské veto a definitivně protlačili novelu služebního zákona, která byla terčem ostré kritiky opozice, části odborné veřejnosti a varování před radikálními změnami byla slyšet z řad samotné státní správy. ParlamentníListy.cz v minulých dvou dnech hovořily ve Sněmovně s řadou poslanců opozičního i vládního tábora, kteří často shodně mimo záznam přiznávají, že jde o paskvil ušitý na míru straníkům bez funkcí, které je potřeba někam „upíchnout“.

70 „soudruhů“ do funkcí. Vláda zařídí. Bublá zlá krev, to Česko nezažilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura se opřel do předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Prý v sobě nemá špetku empatie

Konec odborných nepolitických náměstků, kteří zajišťovali kontinuitu odborného vedení resortů – a naopak zavedení neomezeného počtu politických náměstků, tedy nominantů jednotlivých vládních stran. To je hlavní a nejdiskutovanější změna služebního zákona, kterou vláda Petra Fialy v úterý večer protlačila Poslaneckou sněmovnou poté, co novelu 18. listopadu vetoval prezident republiky.

Funkce politických náměstků, které byly dříve omezeny, prezident Zeman kritizoval dlouhodobě s tím, že jde o trafiky pro členy vládních stran, kteří nemají žádné angažmá ani pracovní uplatnění.

Ve Sněmovně během projednávání novely padala silná slova o hrozící destabilizaci státní správy, na což už před několika měsíci naši redakci upozornil vysoký státní úředník z jednoho z vládních resortů. 

„Vše nasvědčuje tomu, že potřebují na resorty nacpat maximum svých lidí. Bude to obří akce, něco takového tu ještě nebylo. Na ministerstva má přijít 60-70 nových náměstků, ale ve výsledku klidně i víc, protože jich každý ministr bude moct mít neomezené množství. Ti zasloužilí straníci, co mají na posty nových náměstků nastoupit, jsou už nervózní, chtějí na ty fleky co nejdřív,“ dozvěděli jsme se už v červnu.

Podstatná obava z toho, co novela služebního zákona udělá s celou státní správou, vyplývá z toho, že zkušení odborní náměstci pro řízení sekcí jednotlivých ministerstev, jejichž posty budou zcela zrušeny, přejdou do nižších pozic vrchních ředitelů a jejich obsazení se bude soutěžit s mnohem nižšími nároky, než byly uplatňovány dříve. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…