Patřil před rokem 1948 církvím na našem území nějaký majetek?
Na našem území v minulosti působilo více církví. S majetkem to u nich bývalo rozdílné. Nejrozšířenější církvi - církvi římskokatolické - na našem území prokazatelně žádný majetek nepatřil.
Vždyť se ale mluví o církevním majetku, tak jak je to možné?
Církevní majetek samozřejmě existoval. Zahrnoval však něco jiného, než si lidé běžně myslí. To prokazují i rozhodnutí prvorepublikových a rakousko - uherských soudů. Soud například rozhodl, že „ačkoli jmění církve římsko-katolické je po stránce soukromoprávní decentralizováno v jednotlivé majetkové podstaty, tvoří s ohledem na veřejnoprávní zájmy a svou účelovou spojitost jeden celek“. Potvrdil zde, že takzvaný církevní majetek, tj. majetek sloužící církevním účelům, nepatřil církvi jako celku, ale jednotlivým právnickým osobám. Jinými slovy říká, že církevní jmění je decentralizováno a tvoří jeden celek s ohledem na veřejnoprávní zájmy. To je mimořádně důležitá věc, pokud si vezmeme otázku finančních náhrad, které se mají vyplácet církvím, to znamená nevlastníkovi.
- SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve
Takže podle Vás církevní majetek nemusel patřit církvím, ale přestože patřil jiným osobám, považoval se za církevní, či spíše veřejný majetek?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová