Podle amerického novináře Erika Besta může sice za český průšvih s eurodotacemi a údajným falšováním nejrůznějších auditů i liknavost českých úředníků, hlavní vinu ale nese někdo jiný. Evropská unie.
EU. Ta za to může
"Chyba je také na straně Evropské unie. Léta nebyla schopná kontrolovat výdaje a fondy, najednou začíná něco dělat. Laxnost evropských úředníků korupci přímo podporuje, a to nejen v České republice," okomentoval stav pro ParlamentníListy.cz Best. Podle něho sahají problémy s přidělováním a čerpáním eurodotací už hluboko do minulosti. A hlavně - nejsou jen českým specifikem.
"Korupce je mezinárodní. Mezinárodní organizace propírají Čechy, ale je to problém i mnoha dalších států. Všechny země ví, že mají problémy, není to jen otázka České republiky," upozornil novinář a glosátor s tím, že je snadné vybrat si jednu oběť, a na tu ukazovat. S jakým cílem? Zakrýt problémy, které jsou mnohem větší.
Podobný příměr lze podle něho použít i v případu středočeského exhejtmana Davida Ratha obviněného z korupce.
Spravedlnost je slepá?
"Kdybychom měli spravedlnost, už dávno bude sedět řada lidí, ne jenom jeden člověk. Ten to teď odnese i za spoustu dalších," řekl novinář ParlamentnímListům.cz s tím, že Ratha lze považovat za jakéhosi obětního beránka.
"Zřejmě dostane kolem deseti let natvrdo, není to spravedlivé. Zákony v Česku nejsou uplatňovány tak, jak by měly být," dodal pro redakci. Na dotaz, zda by tak v souvislosti s chybami v auditech, z nichž ČR obviňuje třeba Evropský účetní dvůr, měl podle přání ČSSD rezignovat šéf financí, Miroslav Kalousek (TOP 09), tak odpověděl vyhýbavě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová