Celkový počet poboček knihovny, které se měly zavřít, byl devět. Pod tlakem veřejnosti dokázala Mahenova knihovna pět poboček zachránit. Další čtyři musela zavřít a v mnoha dalších případech omezila svůj provoz. V tiskové zprávě pro ParlamentníListy.cz Edita Vališová z Mahenovy knihovny uvedla: “Ve vazbě na razantní snížení příspěvku na provoz Knihovny Jiřího Mahena v Brně, a to o 20% na rok 2012 a 2013, přijala knihovna rozsáhlá úsporná opatření. Od 1. 1. 2012 jsme museli ukončit činnost pobočky v Líšni, dále také činnost poboček v Chrlicích, v Králově Poli a v Brně-střed. Museli jsme zavést tzv. nouzový režim. Jednou za 14 dnů otevřeme pobočky v Horních Heršpicích, Ivanovicích, Jehnicích a v Přízřenicích. Také jsme byli nuceni omezit otevírací dobu. Například v Ústřední knihovně je nově otevřeno od 10 do 18 hodin. Dříve to bylo do 19 hodin.“
V Líšni si lidé zařizují vlastní knihovnu
V Líšni se obyvatelé pokusili zvrátit osud pobočky knihovny. Členové sdružení Líšeň sobě zorganizovali podpis petice proti zrušení provozu knihovny. Více než šest tisíc lidi petici podepsalo. Marně.: “Ano, taková snaha ze strany občanů proběhla, ještě před uzavřením pobočky. Nicméně - nebyla nic platná,“ uvedla pro ParlamentníListyl.cz Pavla Dombrovská. Se ztrátou knihovny se nehodlají i tak smířit: “Snažíme se bojovat za naši knihovnu, ale není to jednoduché, chybí nám peníze. Mahenova knihovna si odvezla všechnu literaturu. Nezbyla nám jediná kniha. A tak knihovnu vlastně sestavujeme celou znovu, od základů. Lidé nosí knížky, snažíme se je sepisovat. Doufáme, že už brzy začneme knihy opět půjčovat veřejnosti. V prostorách bývalé pobočky Mahenovy knihovny zatím hrajeme divadlo, pořádáme přednášky a další kulturní akce. Chceme požádat městskou část Brno-Líšeň o mimořádnou dotaci, abychom mohli zaplatit nájem, energie apod.“
Matonohová: Brno šetří na kultuře, ale přitom vypisuje zbytečné studie
Tiskový mluvčí Magistrátu města Brna Pavel Žára pro ParlamentníListy.cz uvedl: “Úspory v rámci rozpočtu v oblasti kultury byly nutné i s tím, že kultura v Brně patří mezi nejvíce dotovanou oblast v rámci České republiky.“ Představitelka opozice v Brně Irena Matonohová (TOP 09) kritizuje toto rozhodnutí: “Vedení města stále tvrdí, že musíme šetřit. Přitom sami vypisují zbytečné a nepoužitelné studie. Například neobhajitelná studie Janáčkova divadla za 650 tisíc korun, přičemž podobná z roku 2004 již existuje. Nejvýraznějším příkladem je studie - Program rozvoje kultury města Brna a jeho evaluace. Tento 157 stránkový elaborát svému nadpisu vůbec neodpovídá a je pro budoucí použití prakticky nepoužitelný.“
Opozice v čele s Martin Anderem, předsedou Strany zelených v Brně, již dříve upozorňovala na místa, kde mohlo město ušetřit: “Rozpočet jsme procházeli důkladně, je nutné omezit provozní náklady. Ale škrtat 20 % financí příspěvkovým organizacím není správné. Šetřit by měl především magistrát. Ceny, které platí firmám za udržování a opravy městských nemovitostí, jsou přemrštěné,“ uvedl už v únoru v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Ander.
Čtenáři jsou také nespokojení s násilnou redukcí poboček knihovny: “Moje maminka je v důchodu a nemůže pořádně na nohy. Četba byla vždy jejím koníčkem, stejně jako zahrádka. Kvůli zdraví ji zůstaly už jen ty knihy. Do knihovny proto chodila ráda a často. Měla ji pár kroků za domem, spojila to s krátkou zdravotní procházkou. Těch pár metrů došla bez problémů, ale když pobočku zrušili, tak asi těžko bude jezdit někam dál. Je to škoda, “ uvedla pro ParlamentníListy.cz Eva Ocásková z Králova Pole.
Knihovna chybí většině obyvatel městských částí, kterých se rušení poboček dotklo. Město je však i nadále nekompromisní a na škrtech v rozpočtu na kulturu trvá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Irena Ševelová