Dělnice v továrně: japonští šéfové jsou fér. Na rozdíl od těch českých

22.07.2012 21:30 | Zprávy

Lenka Holá z Loun pracovala rok a půl pro Japonce v žatecké zóně Triangle, která pod křídly Ústeckého kraje funguje už pět let. Rozvojové území zatím viditelně zaostává za původními bombastickými prognózami o nabídce třinácti tisíc pracovních míst, která by se v regionu s nejvyšší nezaměstnaností skutečně hodila.

Dělnice v továrně: japonští šéfové jsou fér. Na rozdíl od těch českých
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Přestože v krizovém roce 2009 stovky lidí naopak o práci v tamních továrnách přišly, vypadá to, že téměř „vyprahlá“ zóna opět začíná nabírat na obrátkách a práci zde nabídne i dříve „uprchlý“ investor. Louňanka i jeden z jejích bývalých spolupracovníků vyvracejí zbytečné obavy z japonských šéfů.

Jít či nejít do Trianglu?

Do průmyslové zóny se vrací firma Hitachi, která zde v době krize v roce 2009 nečekaně svůj závod zrušila. O práci tehdy přišly stovky lidí. Teď jim chce dát novou šanci. Předtím se zde sice vyráběly obrazovky, momentálně se rozjíždí nová produkce zaměřená na brzdové systémy do automobilů. Společnost, která se do zóny nově vrací, už má nasmlouvané kontrakty a přijaté první zaměstnance. Výhledově by jich mělo být kolem tří stovek. „Nábor pracovních sil předpokládáme počátkem příštího roku a v březnu 2013 dojde k zahájení výroby s prvními 150 zaměstnanci,“ uvedl Yasuhiko Abe, ředitel společnosti Hitachi Automotive Systems Czech, s.r.o.  Mezi uchazeči o zaměstnání se objevuje nejistota, zda je práce pro „lid vycházejícího slunce“ to pravé ořechové a zda je zárukou stability právě pro investora, který již jednou Českou republiku svým odchodem „zklamal“. Někteří bývalí pracovníci totiž nemluví příliš lichotivě.

Například Lenka Holá dnes sice pracuje pro českého zaměstnavatele, ale pokud by přišla o práci, s návratem do Trianglu by prý vůbec neváhala. S názory některých bývalých pracovníků pod taktovkou japonského guru, že Triangle pro ně byla jedna z nejhorších zkušeností, nesouhlasí. „Pracovala jsem jako operátorka, v oněch pověstných skafandrech. Nemůžu si ale na nic stěžovat, naopak bych do toho šla znovu. Výplata chodila včas, proplacené byly přesčasy, svátky, víkendy,“ vzpomíná na osmnáctiměsíční zkušenost. Japonský majitel podle jejích slov lpí i na dodržování pitného režimu, svačin, tolerance k ženám a jejich fyziologickým potřebám a podobně. „Sice je těžké, když je člověk zavřený v továrně. Bylo to náročné, ale zase na druhou stranu jsme pracovali v superčistém prostředí,“ dodává pro ParlamentníListy.cz s tím, že na rozdíl od mnohých českých zaměstnavatelů zde nezažila žádnou šikanu, ponižování pracovníků, omezování přestávek a podobně. 

Problém jsou nemakačenka

Zkušenost v průmyslové zóně, od japonského výrobce LCD obrazovek IPS Alpha, která rovněž velkou část svých zaměstnanců v krizovém roce propustila, má rovněž Karel Fiala z Mostu. Již několik let působí ve zcela jiném prostředí – jako terénní pracovník kontaktního centra pro drogově závislé. I on by ale monotónní továrenskou práci v nouzi vzal znovu. „Vzhledem k míře nezaměstnanosti je jakákoli neotrokářská práce i od méně spolehlivého investora super,“ říká. Potvrzuje nelichotivé závěry řady lidí, kteří některým z tamních podniků prošli v roli zaměstnanců. Problém však podle něj není v tom, že by japonský zaměstnavatel byl v nějakém smyslu špatný. „V Japoncích problém není. Ten je v českých lidech a nejhorší je to v nižším managmentu. Málokdo z Čechů chápe japonskou mentalitu a jejich přístup k práci. Zaměstnavatelé jsou to poctiví a o zaměstnance se starají,“ hodnotí svou zkušenost a dodává. „Dusno a nepohodu v takových fabrikách dělají Češi, kterým se nechce pracovat!“ To potvrzují například i některé příspěvky zejména internetové diskuze. „Japonci nejsou tak špatní. Dělal jsem pro Hitachi a Panasonic. Velmi dobře platí. Horší ale byly čeští vedoucí, kteří lezli Japoncům někam,“ napsal na ParlamentníchListech.cz Ústečan pod přezdívkou Oto.

Český soused

Šanci pracovat v Trianglu budou mít stovky lidí i pod českým vlastníkem. S výstavbou svého závodu ve Staňkovickém rozptylu průmyslové zóny u Žatce začala v těchto dnech společnost Hargo a. s. „Zmíněná česká společnost je prvním investorem v této části zóny,“ podotkla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Výrobním programem firmy má být ekologická recyklace výrobků z pryže pro její následné využití v dalších výrobních odvětvích. V průběhu příštího roku plánuje společnost zaměstnat 54 zaměstnanců s následným navýšením na 120 do roku 2015.

Na začátku července zahájila provoz svého high-tech opravárenského střediska Solar Turbines. Bude sloužit na opravu turbín z Evropy a Afriky, je vybaveno špičkovou technologií a je jediné v regionu Evropy. V tuto chvíli zaměstnává přes 70 zaměstnanců, ovšem dle plánů společnosti je cílový stav kolem 500. „Ke společnosti Solar Turbines máme vřelý vztah, neboť byla po delší době první, která si pro své působení vybrala právě zónu Triangle, a tím zahájila jakousi její renesanci. Nový závod vyrostl doslova na zelené louce v přislíbeném termínu a nabídl již první pracovní místa lidem v Ústeckém kraji,“ připomněla ParlamentnímListům.cz hejtmanka Jana Vaňhová.

V květnu zahájila druhou etapu výstavby svého projektu JC Interiors Czechia s.r.o., člen skupiny Johnson Controls. Vznikne výrobní hala o rozloze 10 tisíc metrů čtverečních. Celkem předpokládá společnost Johnson Controls výstavbu výrobní plochy o velikosti 40 metrů čtverečních. Společnost Johnson Controls vstoupila oficiálně do Trianglu loni v březnu – v současné době zaměstnává 122 pracovníků, přičemž plánovaný stav do dvou let je 340 pracovníků. Firma se zabývá výrobou plastových částí interiérů osobních vozidel, například výrobou palubních desek a dveřních výplní.

Splasklá bublina růžové vize?

S renesancí již bylo na čase, zóna se začínala stávat terčem kritiky. Letos totiž uplyne deset let od chvíle, kdy pozemky bývalého vojenského letiště předal stát kraji, který začal na jeho místě budovat průmyslovou zónu. Přestavba letiště na průmyslovou zónu Triangle už vyšla na více než dvě miliardy. Dalších 198 milionů korun by měla za její dokončení ještě Ústecký kraj zaplatit. Pracovních míst je zde však přesto nepoměrně málo oproti třináctitisícovým prognózám, které počítaly přitom s přibližně jen polovičními náklady. „Zcela podle mého očekávání se zatím nepodařilo zaplnit průmyslovou zónu Triangle,“ přiznala například letos v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Většina z investorů totiž vyžaduje dokončenou infrastrukturu. V tom hraje klíčovou roli nedokončená dálnice D8.

V zóně se novými investory od roku 2010 už staly také Panasonic, JC Interiors Czechia, Gestamp Louny, Solar Turbines nebo Panattoni. Plánují zřídit celkově 1950 pracovních míst. Souhrnně je tedy ze strany investorů působících v zóně plánováno již 2723 nově vytvořených pracovních míst.  V současné době jedná kraj i s dalšími potenciálními investory, kteří mají vážný záměr o umístění.

Zóna bude organizací

Veškeré činnosti s provozem a rozvojem zóny by navíc do budoucna mohla zajišťovat samostatná příspěvková organizace. Schválili to na svém posledním jednání krajští zastupitelé. Zahájení jejího fungování se předpokládá od srpna. V současné době aktivity kolem zóny vyřizuje tým fungující v rámci kanceláře ředitele krajského úřadu.

Strategická průmyslová zóna Triangle je jednou z pěti volných strategických průmyslových zón v České republice. Z celkové využitelné plochy o výměře 364 hektarů je v současné době k dispozici více než 200 hektarů pozemků pro realizaci investičních záměrů velkých a středních podnikatelů zejména z oblastí zpracovatelského průmyslu, technologických center nebo výzkumu a vývoje. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…