Znalecký ústav Národní galerie v Praze podrobil komplexnímu reviznímu znaleckému zkoumání již tři z obrazů označených v této kauze za falzifikáty s výsledkem, že se jedná o originální díla. PL o tom informovaly několikrát.
V současné době navíc tři policií přibraní znalci, kteří označovali díla za falzifikáty, čelí trestním oznámením za podání nepravdivého znaleckého posudku a křivé výpovědi. Další tři figurující v této kauze odevzdali soudní razítka.
Poté, co byl zrušen odsuzující rozsudek soudkyně Ivy Říhové, byla celá věc Vrchním soudem v Praze vrácena k dalšímu projednání. Vrchní soud v předmětné věci vyjádřil nedůvěru vůči znaleckým posudkům znalce Pavliňáka, kdy nepravdivost jeho závěrů byla potvrzena už dvěma revizními posudky Národní galerie, a také vůči závěrům všech znalců, kteří označovali díla za falzifikáty použitím stejné pouze optické metody (znalec se podívá na obraz a rozhodne, jestli se mu zdá být originální či nikoliv). Dle usnesení vrchního soudu se tedy vždy jedná do značné míry pouze o subjektivní vnímání daného znalce.
Z těchto důvodů vrchní soud nařídil tomu krajskému vypracování revizních znaleckých posudků znaleckým ústavem, který je k jejich vypracování v potřebné míře vybaven jak po stránce odborné, tak po stránce personální i technické. Tím je například zmíněná Národní galerie v Praze. Pokud ovšem krajský soud není schopen revizní posudky (podle § 110 odst. 1 TŘ) takovým znaleckým ústavem provést, má postupovat dle zásady in dubio pro reo a rozhodnout v prospěch obžalovaných.
K tomu je ještě kus cesty.
Čas? Klíčový faktor
Vyhotovení revizního znaleckého posudku k jednomu dílu v Národní galerii v Praze trvá zhruba šest měsíců. Přezkoumání všech téměř 200 obrazů by tak Národní galerii trvalo přibližně 100 let.
Soudkyně Iva Říhová, dle našich informací, do kauzy přibrala Katolickou teologickou fakultu, která ale zřejmě nedisponuje žádnou laboratoří, restaurátorským oddělením, depozitářem, srovnávacími materiály ani specialisty na jednotlivé autory českého moderního umění.
Fakulta prozatím na naše dotazy k výše uvedenému nezaslala přesná vyjádření.
Co je ještě zajímavější? Způsob, jakým se má celé zkoumání provádět. Teologický ústav bez laboratoře a restaurátorského oddělení může své posudky vyhotovovat pouze optickou metodou, kterou vrchní soud označil za metodu nespolehlivou.
A co víc? Teologický ústav na webu výslovně píše, že vypracování úplné odborné expertízy k jednomu obrazu činí obvykle tři měsíce. Nyní má posoudit celkem 26 obrazů za necelých sedm měsíců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový