Dobré zprávy z EU a veliké zásluhy Junckera. Jiří Pospíšil se rozhovořil o tom, o čem se moc nepíše

29.11.2016 14:28 | Zprávy

Pochvalu Jeanu-Claudu Junckerovi za snahu při omezení byrokracie vyjádřil na setkání s českými a moravskými studenty u příležitosti konání Plzeňské akademie mladých diplomatů europoslanec Jiří Pospíšil. Ve svém příspěvku pro několik desítek přítomných upozornil na komplikace Británie v případě brexitu i na to, že strategickým partnerem pro nás zůstává Německo. Hovořilo se však i o snahách levice ustavit úřad evropského prokurátora. Europoslanec dal mládeži nahlédnout pod pokličku EP i co se týká třeba Ruska nebo Izraele, o transatlantické smlouvě nemluvě.

Dobré zprávy z EU a veliké zásluhy Junckera. Jiří Pospíšil se rozhovořil o tom, o čem se moc nepíše
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

„Měli jste štěstí, že jste nezažili dobu železné opony, dobu komunistické totality, kdy možnost jet nakupovat do blízkého Chamu, což je pro vás banalita, téměř nebyla. Před rokem 1989 to bylo v zásadě nemožné, a pokud to již bylo možné, tak pouze z daných zákonem vymezených důvodů; třeba, že jste měli v západním Německu příbuzné či jste od nich získali pozvání,“ uvedl na samotný úvod Pospíšil.

Bez hranic a omezení

„Dnešní situace, kdy žijete ve svobodné společnosti, je jiná; když se rozhodnete s kamarády jet na víkend do Paříže, tak tam jedete. Že si nakoupíte zboží pro svou potřebu a neplatíte na hranicích žádné clo, nemusíte prokazovat, co si vezete, a neřešíte celní problémy, to není běžná situace. V několikatisícileté historii Evropy je zcela jedinečná. A je dána díky EU,“ hovořil dále Jiří Pospíšil. „Nebýt evropského integračního procesu, tak bychom třeba žili v komunismu, třeba by komunismus padl sám, ale nemohli bychom mít vymoženosti, o kterých zde hovořím, a sice vnímat EU v zásadě jako jeden stát, ve kterém se můžete volně pohybovat, studovat, převážet zboží, investovat. Myslím si, že přínosy Evropy výrazně převažují nad problémy, které jsou třeba médii debatovány, často zveličovány. Nebýt té Evropy, tak by cestování, studování, pracování a tak dále třeba být nemohlo.“

V historii světa je to podle Pospíšila zcela jedinečný integrační proces, který trvá od konce druhé světové války a který dospěl do podoby EU. „Vnitřní trh považuji sám za nejdůležitější,“ zdůraznil dále host.

Británie je passé. Tahouny jsou Německo a Francie

„Hlavními tahouny jsou Německo a Francie. Když jedou někam za EU státníci, tak jsou to většinou paní Merkelová a pan Hollande. Jak se Velká Británie postupně odlupuje od EU, tak význam Německa a Francie v rámci EU ještě naroste. Vidíte, že evropský integrační proces byl úspěšný – zkrátka a dobře, od druhé světové války na území Evropy, která spadá pod EU, nebo předtím, což bylo Evropské společenství uhlí a oceli, tak na území těchto států se neválčilo. Tyto země se naučily spolu intenzivně spolupracovat a obchodovat, nikoliv válčit. Poválečný jediný, ale o to krvavější konflikt byl na území bývalé Jugoslávie, tedy mimo EU.“

Když někdo podle Pospíšila říká o EU, že je to špatný, nefunkční koncept, je třeba si uvědomit, co od toho racionálně můžeme očekávat. „Vznik jedné Evropy, jedné federace, v tuto chvíli asi očekávat nemůžeme. Ale myšlenka, že státy spolu spolupracují a v některých oblastech své pravomocí přenesly na Brusel, se ukazuje jako dobrá; báječná věc je, že spolu neválčí. A minimálně v tom je Evropa úspěšná. Když se podíváme dnes na mapu světa, kde probíhá kolem padesáti válečných konfliktů, tak není samozřejmé, že se v Evropě neválčí.“

EU inspirací pro další oblasti světa

„Když tu byl Jeho svatost dalajláma na návštěvě, tak několikrát zmiňoval EU jako model a inspiraci, jak by státy měly spolu kooperovat a fungovat. Sám několikrát řekl, že by bylo skvělé, kdyby myšlenka EU byla převzata i jinými zeměmi ve světě, v jiných částech světa,“ vrátil se krátce k návštěvě dalajlámy v ČR Jiří Pospíšil.

„Jsou politici, kteří by byli rádi, kdyby vznikl jeden superstát; jsou ti, kteří chtějí, aby část pravomocí, které Evropa již vykonává, se vrátila zpátky na členské státy. Jsou politici, kteří jsou eurorealisté a kteří se domnívají, že současný trend integrace je dostatečný a že bychom se měli snažit, aby současná integrace dále nepostupovala, ale tam, kde jsme se integrovali, abychom tu integraci vykonávali řádně. To je můj pohled a moje pozice. Já si myslím, že další integrace, další posun pravomocí do Bruselu ve chvíli, kdy občané ve všech státech EU úplně ztotožněni s myšlenkou EU nejsou, není namístě. Měli bychom se my politici zaměřit na to, aby Evropa v parametrech a pravomocech, které má, svoji činnost vykonávala co nejlépe. Sám o sobě považuji za nejdůležitější vnitřní trh EU. Vzniká nám tu jeden obchodní prostor, kde se volně pohybuje zboží,“ uvedl dále Pospíšil. „Většinu našeho vývozu, přes 60 procent, vyvážíme do EU, takže EU pro nás bude klíčovější, než je Čína. Debata kolem Číny je více politická než ekonomická.“

Migranti z „naší“ Unie

Jiří Pospíšil uvedl, že se Britové obávají migrantů z EU, ze zemí, jako jsou ČR, Polsko, Maďarsko, Slovensko, a v poslední době zvláště z Bulharska a Rumunska. Tímto přemýšlením podle něj popírají myšlenku EU, kdy se jim nelíbí, že se po Evropě může volně chodit a nelíbí se jim, že Evropané z EU, bydlí a pracují na území Velké Británie. „Jsem přesvědčen, že referendum bylo hodně ovlivněné nepravdivou kampaní odpůrců setrvání a členství v EU, viz pan Farage, který hned druhý den odvolal hromadu věcí, které během kampaně tvrdil. Na obhajobu Britů lze říci, že v té kampani byly používány nepravdivé údaje. Že Britové doplácejí na tyto lidi, protože berou sociální dávky, ale opak je pravdou. Podíváte-li se na seriózní analýzy, tak jasně říkají, že tito lidé pracují a odvádějí do sociálních systémů více, než si berou, to znamená, že Británie na tom vydělává. Mimo jiné – přes milion Britů žije na pevnině. A důchodci z Británie se stěhují do Španělska, takže ta cirkulace je mnohem složitější, než se uvádělo v kampani,“ řekl k brexitu europoslanec Pospíšil.

„Vidíte, i v tom britském referendu jedna z klíčových zásad, že občané EU se volně pohybují po Evropě, byla předmětem debaty; a na základě bohužel trochu zkreslených informací Britové rozhodli, že Východoevropany na svém území do budoucna nechtějí v takovém množství jako dosud. Ukáže se, že to poškodí Británii, protože budou chybět lékaři, zdravotní sestry, informatici. To ukáže teprve budoucnost,“ zavěštil si. „I lidé, kteří nejsou příznivci politické integrace Evropy, uznávají, že vnitřní trh je dnes hlavní deviza, která vytváří z Evropy konkurenceschopnou ekonomiku vůči Číně, USA, Japonsku a dalším velkým světovým hráčům.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…