Drsná zpověď samoživitelky: Hledání každé koruny, exekuce, do práce "stopem"

23.03.2015 21:25 | Zprávy

PŘÍBĚH Ať se podívá, kam podívá, pořádně si užívá, jak to v našem státě (ne)funguje. Není podle ní spousta věcí vůbec spravedlivých k poctivě pracujícím a snažícím se. I proto by chtěla Alice Bordovská využít všech svých nedobrých životních zkušeností a chyb k tomu, aby to v našem státě fungovalo lépe. Zejména pro ty, co se snaží, pracují a platí daně.

Drsná zpověď samoživitelky: Hledání každé koruny, exekuce, do práce "stopem"
Foto: Daniela Černá
Popisek: Čas na svačinu

„Chtěla bych se někde aktivně zapojit do řešení všech problémů, s kterými jsem se musela potýkat a potýkám se s nimi. Díky svým zkušenostem chci pomoci něco změnit a připomínkovat například změny v daňových úlevách anebo doladit insolvenční zákon. Myslíte si, že je šance, že bych s tím já jako samoživitelka mohla něco udělat? Že jde přiblížit skutečnost tak, aby s tím někdo už v parlamentu a ve vládě něco udělal?“ To byla prvotní otázka Alice Bordovské – ženy samoživitelky, která se ocitla v problémech mimo jiné též proto, že nedostává soudem stanovené výživné na své dvě dcery.  Rozhodla se proto o tom, co může potkat mnoho dalších, velice otevřeně promluvit.

Z neplaceného výživného hrozí samoživitelkám dluhy, exekuce a bankroty...

Zákon o zálohovém výživném je zákonem, který vyvolává řadu diskuzí i názorů. Pokud však bude schválen, jisté je to, že pomůže tisícům matek (i některým otcům), kteří se ocitají na životním dnu jen proto, že jim jejich bývalí partneři neplatí výživné na děti, které zůstaly v jejich péči. Jen málokdo si totiž dokáže představit, s čím některé samoživitelky musí bojovat. Z příběhu paní Alice skutečně mrazí, přesto snad i z něj bude existovat nějaké přijatelné východisko. Jde v něm však o celou sérii problémů – neplacení výživného, malé podpory státu samoživitelek, dluhy, exekuce i insolvence.

„Mrzí mě například to, že v návrhu toho zákona se hovoří o tom, že nárok na zálohové výživné bude ohraničen maximálním příjmem 2,4, příp. 2,7násobku životního minima. Často se totiž stává, že se pracující matka kvůli tomu, že nedostane výživné, zadluží. A časem se dostane do exekucí, případně jako já, i do osobního bankrotu. A právě v takovéto situaci má samoživitelka skutečný příjem podstatně nižší než čistý, který jí úřady do těchto dávek mohou uznat. Uměle ho totiž navyšuje započítané výživné, které však ve skutečnosti matka nedostává,“ vysvětluje peripetie, které nový zákon podle zveřejněných návrhů nezohledňuje, Alice Bordovská.

Papírové údaje versus ty skutečné se liší

A jak dodává, bohužel se takové matce v oddlužení uznává pouze čistý (teoretický) příjem, a nikoli ten, co skutečně obdrží. „Nemyslím si, že by to bylo spravedlivé a hlavně ne moc motivující pro samoživitelku. Jenže na druhé straně pracovat a vydržet pět let ve splácení oddlužení je někdy mnohem lepší varianta, než zůstat s dluhy do smrti. Je to ale velmi těžké, když máte dvě děti, navíc obě nemocné (starší dcera je astmatička a mladší má od roku 2012 epilepsii),“ posteskla si ParlamentnímListům.cz ve svém vyprávění Bordovská.

A poukazuje i na další „nedostatky“, které se objevují v zákonech, ale které ožebračují dál právě nejvíce samoživitelky s dětmi. Například to, že stát prý ulevuje nyní víc rodinám na daních - daňovým odečtem od r. 2015 při druhém a dalším dítěti. Nebo že se nezabavitelná částka (v případě exekucí či osobního bankrotu) od roku 2015 o něco málo zvýšila. „Bohužel to ale někdo v parlamentu nedotáhl do konce a ve finále touto úpravou obdržím v roce 2015 ještě méně ze mzdy než v roce 2014,“ říká Alice Bordovská. A jelikož se nyní živí jako účetní, předložila k potvrzení svých slov i malou tabulku. Z ní vyplývá, že po těchto ‚pozitivních změnách k lepšímu‘ je na tom ve srovnání s minulým rokem ještě zhruba o 140 korun hůř.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…