„Posíláme výstražný e-mail, zda jsou si vědomi, čeho jsou součástí a jak se podílí na výplachu hlav dětem. Vysvětlujeme, co mají podobné akce za cíl, a podle indicií víme, že někteří ředitelé škol jsou dostatečně motivování k tomu, aby multikulturní výchovu podporovali,“ vysvětlil redakci Hynek Charous. V dopisu, který od dnešního dne rozesílá školám po celé republice, například píše, že „představování kultur jednotlivých zemí, kde jsou v nemalé míře zastoupeny i ty muslimské, je nevyvážené, názorově jednostranné a vykresluje danou kulturu, kde je islám nejen náboženstvím, ale především netolerantní politickou ideologií, jen v tom pozitivním světle.“
Když budou prachy, budeme školit i terorismus
Charous se stejně smýšlejícími založil skupinu Rodiče proti indoktrinaci školáků, která se má věnovat právě této problematice. „Chceme monitorovat školy, které budou prosazovat programy typu Edison, a chceme je zveřejnit,“ uvedl Charous. Sám také upozorňuje na problematiku neziskových organizací. V tom se shoduje se senátorem za ODS Jaroslavem Kuberou: „Pokud by měla podobná výchova fungovat, tak jako součást normální výuky. Pochybné neziskovky, které berou dotace, jak je jejich zvykem, si na tom udělaly byznys. Důvodem všech problémů jsou dotace. Když jsou na to prachy, tak budeme klidně i školit terorismus a učit ho ve školách,“ sdělil Kubera, podle nějž by takovou výuku měly zahrnovat osnovy, aby probíhala všude stejně bez rozdílů.
Podle poslance za ANO Jiřího Zlatušky je rozumné zapojovat do výuky různorodost světa a patří to k základní výbavě. „Myslím, že je zbytečné strašit. Přednášky jsem neviděl a těžko soudit, proti čemu protestuje. Historicky považuji za velký problém našeho prostředí způsob, jakým jsme se zbavili různých národností, které tu žily. Hodnota různosti je pozitivní hodnota a dává různé impulzy k tomu, aby člověk neměl klapky na očích a rozvíjel své schopnosti,“ vysvětlil Zlatuška. Na otázku, zda by měly být podobné programy, jako je Edison, v informacích vyvážené, odpověděl, že záleží na tom, co jsou vyvážené přednášky. „Nedělám si iluze, jak je prezentována křesťanská kultura.“
Podle poslance a sociálního demokrata Jeronýma Tejce má být škola apolitická, a neměla by proto nahrávat jednomu, či druhému náboženství. „Současně si myslím, že budoucnost Evropy není v multikultularismu. Podobné akce nepomohou v pochopení toho, co teď prožíváme,“ domnívá se Tejc. Upozornil také, že by nechtěl žít ve společnosti, kde bychom to měli hlídat. Je na každém z rodičů a dětí, zda chtějí absolvovat takové přednášky a neměli by k tomu být nuceni.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová