Cimický a několik dalších psychiatrů bylo označeno na takzvaném šmíráku. Na ručně psaných podkladech zločince Radovana Krejčíře. O co v nich šlo? O sepsání diagnózy Krejčíře, která měla znemožnit jeho postavení před soud.
V době, kdy policie rozplétala a vyšetřovala velice rozsáhlou trestnou činnost Radovana Krejčíře, narážela na silně organizovanou obranu pachatelů, kterou řídili a koordinovali ti „nejvěhlasnější“ a nejdražší advokáti.
Jednou z hlavních obranných akcí bylo shánění a vyrábění různých zdravotních posudků, které měly dokladovat, že údajní pachatelé nejsou za své trestné činy vlastně vůbec po psychické stránce zodpovědní.
Jak dobře to funguje, si Krejčíř a spol. vyzkoušeli konkrétně na osobě Michala R. v kauze Technology Leasing. Jednalo se o sofistikovanou trestnou činnost, kdy pachatelé připravili podvodným jednáním český stát asi o 150 milionů korun. Policisté ze speciální pracovní skupiny KRUH všechny pachatele usvědčili a ti stáli nakonec do jednoho před soudem, kde byli pravomocně odsouzeni.
Všichni… tedy až na jednoho.
Odsouzen nebyl Michal R.
Advokátům a kapacitám z oboru psychiatrie se podařilo vyrobit takový znalecký posudek, který obstál, a státní zástupce musel jeho stíhání ze zdravotních důvodů zrušit. V posudku totiž stálo, že Michal R. není schopen chápat průběh vyšetřování a soudního řízení, tedy že se jedná o nesvéprávnou osobu. Podle informací ParlamentníchListů.cz má jmenovaný papíry na hlavu do dnešního dne, což mu však nebránilo v tom, aby se stal multimilionářem a poradcem několika významných politiků.
Radovan Krejčíř v JAR, reportáž ČT
Přesně podle tohoto osvědčeného vzoru se následně pokračovalo u samotného Krejčíře.
Jeho advokáti oslovili řadu psychiatrických kapacit a Krejčíře následně „zkoumali a léčili“ různí odborníci. Na většinu z nich policii tehdy upozornil policejní informátor Jakub K., který předal řadu klíčových informací.
Později byl unesen a nakonec prohlášen za mrtvého.
Policie měla poznatky k různým psychiatrickým zařízením v Praze, kde se Krejčířem údajně měli v rámci léčby zabývat. Patřila sem například pracoviště FN na Karlově náměstí nebo v ÚVN, ale i řada soukromých ordinací psychiatrů a psychologů. Účel byl jediný; pro Krejčíře se vyráběla endogenní deprese.
V rámci ÚVN se Krejčíř opakovaně telefonicky zabýval vysokým zástupcem tamní kliniky. Jedná se o jistého MUDr. T.
Svým způsobem úsměvné bylo i to, že policie zadokumentovala případ, kdy byl Krejčíř v době, kdy měl být v rámci předstírané léčby hospitalizován, na jednání v pražské restauraci. Tam na něj jistě jen náhodou narazil jeho ošetřující lékař.
S rozkrýváním účelové léčby policii pomohl i sám Krejčíř, který si do různých osobních poznámek zapisoval jména některých doktorů, požadované úkony a finanční částky s tím související.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový