Případ napomenutí kněze Tomáše Halíka, který rád vychovává český lid v tom, komu by měl nebo neměl dát ve volbách svůj hlas, má další pokračování.
V minulých týdnech mnohá média opakovala Halíkova vyjádření směřovaná proti kardinálu Dominiku Dukovi s tím, že prý se hlava českých katolíků dopouští tu šíření nepravd, tu že má raději prezidenta Zemana než papeže apod.
Jádrem sporu je úřední napomenutí, které Halíkovi udělil pražský arcibiskup. Pražské arcibiskupství nemělo v plánu kauzu kolem napomenutí jakkoli veřejně komentovat, nicméně poté, co s tím Halík oslovil některá média, byl nucen Dukův úřad opakovaně reagovat.
Nyní je záležitost definitivní. Dle platných církevních norem je napomenutí ordináře (nadřízeného daného kněze, pozn. red.) pravomocné a nevratné ve chvíli, kdy vyjde v úředním věstníku zvaném Acta Curiae. K tomu došlo právě v úterý, jak ParlamentníListy.cz zjistily přímo při nahlédnutí do zmíněného měsíčního oběžníku v univerzitní knihovně.
Úřední měsíčník Acta Curiae Archiepiscopalis Pragensis je sice vnitřním dokumentem pražské arcidiecéze, nicméně není to nic utajovaného.
První letošní Acta Curiae vyšla v úterý 15. ledna a pod číslem jednacím S/2018/481 tam lze na straně 7 najít právě úřední uložení napomenutí v následujícím znění: “Kardinál Dominik Duka OP uložil dne 12.11.2018 pod čj. S/2018/481 napomenutí Mons. prof. PhDr. Tomáši Halíkovi, Th.D., Dr.h.c., a to za jednání podle kán. 1339 § 1 CIC. Napomenutí se ukládá tomu, kdo je ve velmi blízké příležitosti k spáchání skutku proti církevní kázni. Arcibiskup pražský uložil napomenutí za mediální vystupování, ve kterých Mons. Halík napadal stanoviska k různým aspektům veřejného života vydaná arcibiskupem pražským, popř. Českou biskupskou konferencí,” stojí doslova v napomenutí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka