Karlovy Vary neosvobodili Američané ani Rusové. Čtěte, jak to bylo doopravdy

08.05.2013 18:00 | Zprávy

Radost nad koncem druhé světové války trvá dodnes a právem je důvodem ke každoročním oslavám. Horší to je však se způsobem, jak se realizují. Na některých místech naší republiky občané netuší, co vlastně oslavují a kdo jim v květnu 1945 zajistil skutečné osvobození. Příkladem jsou Karlovy Vary, kde konec války připomněly pietní akce, mimo jiné u památníku padlých amerických vojáků. Ten však přivádí zdejší pamětníky a historiky skutečně do varu. Město totiž neosvobodila ani americká, ani ruská armáda.

Karlovy Vary neosvobodili Američané ani Rusové. Čtěte, jak to bylo doopravdy
Foto: archiv autorky
Popisek: Sovětští vojáci si Karlovy Vary oblíbili

„Tento fakt už nelze naštěstí zpochybnit, máme dostatek historických podkladů pro toto tvrzení. Při osvobození Karlových Varů sehrála totiž hlavní roli hrstka českých hrdinů, zakládajících členů Českého národního výboru, kteří promyšlenou akcí převzali správu města do svých rukou,“ řekl ParlamentnímListům.cz Milan Augustin, ředitel Státní okresního archivu v Karlových Varech.

Očitá svědectví statečných Čechů

Já sama jsem měla to štěstí, že jsem v květnu 1990 vůbec jako první novinář mohla zveřejnit očitá svědectví dvou, tehdy ještě žijících členů Českého národního výboru, Aloise Kačeny a Jaromíra Kytýře, kteří mi podrobně popsali, jak vypadal konec války v Karlových Varech a jak se ve skutečnosti odehrálo ono léta sofistikovaně zkreslované „osvobození“ města.

„Bylo nás tady pár Čechů. Sotva několik desítek. Všichni už jsme, stejně jako Němci tušili, že válka spěje ke konci. Bylo načase, Karlovy Vary byly plné nemocných, byla tu dislokována berlínská nemocnice, a především docházelo jídlo. Informace o událostech kolem jsme získávali z vysílání rozhlasu, spojení s Prahou zajišťoval statečný Robert Kneifl. Jezdil na kole, bez ohledu na všechna nebezpečí. Zásadní obrat v naší ilegální činnosti nastal v okamžiku, kdy se mezi námi objevil Stanislav Segmüller. Měl už naprosto jasnou představu o tom, co bychom měli udělat.“

Odvážné ultimátum

Oba čilí staříci pak popisovali, s ohromující pamětí, co se dále odehrávalo. Využili přítomnosti německých obyvatel Varů a začali přes ně obezřetně vyjednávat s tehdejším velením NSDAP ve městě, a dokonce mu předložili odvážné ultimátum s návrhem dalšího řešení situace. Z jejich svědectví mimo jiné plyne, že si konec války přáli nejen oni, ale také karlovarští Němci a obě strany si pomáhaly. Všichni přitom riskovali zatčení gestapem. Odvážná trojice se však nenechala ničím zviklat a netrpělivě se vydala již  7. května naproti americké armádě. Narazili na ně kousek za městem, před Loktem. Tam už vládla mírová atmosféra, vojáci prý dokonce hráli na zdejším náměstí volejbal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…