Václav Klaus, který přišel na svoje poměry velmi neformálně oblečen v džínách a bez kravaty, na úvod řekl, že kuponová privatizace je démonizovaný a nechápaný fenomén. Dušana Třísku označil za „godfathera“, tedy „kmotra“ kuponové privatizace.
Kissinger: Všichni se tam na východě vystřílíte
„Jsme na kuponovou privatizaci hrdí a slavíme to,“ přihlásil se ke svému „kmotřenci“ „kmotr“ Tříska. Autoři privatizaci dle něho měli jediný strukturovaný koncept transformace. Ostatní bylo jen „chaotické blábolení ala Švejnar“. „Dostávali jsme od Švejnara rady, že máme postupovat razantně, ale opatrně,“ smál se Tříska.
Myšlenka kuponové privatizace byla dle něj „mimořádně sexy“. Označil ji za přínos lidstvu. „Otřásla se zeměkoule v půlce kontinentu,“ řekl Dušan Tříska. Považuje ji za velký úspěch i v kontextu toho, že Henry Kissinger mu prý řekl, že se v bývalém východním bloku „všichni vystřílí a nepřežije nikdo“.
Privatizaci označil za „likvidaci státního vlastnictví“ a cílem bylo dle něj vybudování efektivního kapitálového trhu. Položil otázku, kolik procent z původní ekonomiky „přežilo“ transformační manévr a jaké byly reálné náklady transformačního procesu včetně kriminality. Dle něho žádný odhad není relevantní.
Podle Třísky autoři transformace „vnutili“ středovýchodní Evropě včetně Ruska model řešení problému. V kontextu toho, co předvídal Kissinger, to „všude dopadlo úžasně“ a přineslo to nově nabytou sebejistotu středovýchodní Evropy včetně Ruska. „Vyřešili jsme to skvěle,“ pochválil se Tříska. Když porovnal transformaci s dnešní realitou v Evropě a stagnujícím Západem, řekl, že člověk musí být „nadutý a pyšný“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík