„Pokud něco změnit v české politice, tak odmítání Evropské unie na základě opravdu účelově vymyšlené hrozby migrantů. Je jich tady dvanáct. Proto SPIN a proto nových Několik vět,“ sdělil na začátku právník Jan Kalvoda, jenž se také podílel na vytváření prohlášení Několik vět 2017. Akce se konala v kavárně Lucerna v Praze.
Modernizace nutná
Jiný ze členů SPINu, Jan Štern, mluvil o modernizaci. „Je třeba modernizovat stát, státní instituce. Jsou strašně zaostalé, pomalé, neefektivní. Musíme modernizovat sami sebe. Českem se line nějaká panická hrůza z globální ekonomiky, z globálního světa. Veškerá ta hrůza se valí na lidi a přitom svět je příležitostí, výzvou, inspirací a šancí uspět v něm, což je moderní. To je naše pozitivní vize, která by mohla stmelit lidi. My jsme rozpadlí na deset milionů samostatných jednotek a moc nás nikdo ničím nespojuje. Jsme rozdělení na takzvanou pražskou kavárnu, Zemanovce, sluníčkáře a tak dále. Na vrstvy lidí, co se jen hádají a společně to vytváří nenávist. Musíme tu nenávist nahradit pozitivním programem. Programem modernizace,“ řekl scénárista a dramaturg Jan Štern.
„Několik vět v roce 1989 připomnělo moci, že občané chtějí politiku a ne řízení společnosti. Několik vět 2017 říká vlastně to samé. Česká parlamentní politika se zabývá zejména sama sebou. Jsme na křižovatce. V roce 1946 jsme byli na podobné křižovatce, když jsme měli přijmout Marshallův plán a my jsme to neudělali, aniž si byla veřejnost vědoma osudovosti tohoto kroku a politické strany selhaly. Dnes jsme na křižovatce zase. Existuje obrovská dynamika pohybu v Evropské unii. Unie se vlastně znovu redefinuje po ose Německo a Francie a my, aniž by se cokoliv ve vlasti dělo a diskutovalo, odplouváme pomalu zase na východ do sporného Visegrádu, stále více nacionalistického, a oslabujeme své kulturní politické i obranné vazby vůči Západu,“ sdělil Kalvoda.
Jak pak právník doplnil: „Proto se spolu s oslovením veřejnosti Několika větami 2017 chceme zúčastnit volební kampaně a volební zákon ve znění od prvního ledna 2017 už zná tazvanou volební kampaň vedenou registrovanou třetí osobou.“
Francie jako vzor
„Byl jsem na gymplu, když jsme postoupili do EU a hrozně se nám líbily její hodnoty. A mám pocit, že kdykoliv se máme postavit někomu většímu, kdo nám nabízí ekonomický prospěch, tak vznikají deklarace poslušnosti a tak dále,“ sdělil herec a režisér Jiří Mádl a naznačil při tom nesouhlas s úzkými vztahy s Čínou.
Čtvrtý bod prohlášení Několik vět 2017 praví: „Aby politické strany otevřely svoje kandidátky občanům a vzaly vážně principy demokratické vlády.“ V tom se prý členové SPIN nechali inspirovat vývojem ve Francii, jejím novým prezidentem Emmanuelem Macronem a jeho hnutím En Marche! Čili V pochod!“ Ve Francii, kde tradiční politické strany ztratily, jako v mnoha jiných zemích, zvítězilo hnutí, které prosazovalo otevřenost, proevropský program a nikoliv extremistické a xenofobní nálady,“ dodali k tomu. Při jedné z otázek si všichni z platformy SPIN posteskli, že nemáme v Česku mladého, vzdělaného a uvážlivého prezidenta jako je Macron.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský