Ústavněprávním výborem prošla takzvaná Bendova verze změny volebního systému pro volby do Sněmovny. Je nazvaná jak jistě důvtipný čtenář poznal podle poslance ODS Marka Bendy, který ji navrhl. Tento návrh kritizují Piráti. Bývalý předseda Pirátů, současný ostravský poslanec za tuto stranu Lukáš Černohorský vysvětluje PL.cz proč. „Bendův návrh mi připomíná volební systém z 90. let, který tu platil ještě před Opoziční smlouvou. Tehdy se také používala volební kvóta, která stanovila minimální hranice množství hlasů potřebných k zisku mandátu. Tímto mechanismem však v naprosté většině nejsou přerozděleny všechny mandáty a nebyly zužitkovány všechny platné hlasy. Tyto nerozdělené mandáty se rozdělovaly až ve 2. skrutiniu – což je taková druhá fáze výpočtu. Pro tohle skrutinium se přímo vytvářela kandidátka z libovolných nezvolených kandidátů,“ popisuje.
„Bendův návrh počítá s tím, že by o nerozdělených mandátech rozhodovali šéfové stran, kteří by určovali, ve kterém volebním kraji se rozdělí, což by prakticky znamenalo, že by na konci měli přímý vliv na to, kteří poslanci se díky zbytkovým mandátům dostanou do Sněmovny. Na obou výše zmíněných metodách je problematické, že se tím oslabuje hlas běžného voliče ve prospěch stranických sekretariátů. Jako vhodnější metoda se mi pro přerozdělení zbytkových mandátů jeví tzv. metoda největších zbytků, kde o nerozdělených mandátech rozhodují sami voliči, protože se zde dále pracuje s odevzdanými hlasy a zbylé mandáty se postupně udělí stranám s největšími zbytky po dělení,“ objasňuje.
Pokud někdo tvrdí, že se tu připravují koncentrační tábory, měl by to podložit nějakým ověřitelným zdrojem
Na facebooku Lukáš Černohorský prozradil, že se mu do poslaneckého mailu dostávají různé hromadně nepravdivé zprávy. Třeba o tom, že vakcína na covid má za cíl lidem ublížit, či dokonce že prý vláda připravuje koncentrační tábory, kam umístí ty, kteří se nedají očkovat. Může tomu někdo uvěřit? Má smysl toto vyvracet? „Také jsem si myslel, že není možné, aby tomu v dnešní informační době někdo uvěřil – přece jen díky internetu máme možnost si spoustu věcí ověřit. Bohužel opak je pravdou a setkávám se s tím i mimo on-line svět. Lidé jsou prostě znepokojeni tím, co se kolem nich děje, nevědí čemu už věřit a toho právě zneužívají určité skupiny lidí. Jejich cílem sice někdy může být pouhý žert, jak někoho napálit, často jde však o to zdiskreditovat nebo vyvolat nenávist ke konkrétním lidem, etnickým skupinám, společenským vrstvám, politickým stranám apod,“ myslí si, a proto má podle jeho názoru smysl vyvracet lživá tvrzení a ukazovat lidem, že než něco zasdílí nebo si na něco udělají názor, který budou dále šířit ve svém okolí, měli by si k tomu nejprve zjistit informace nebo se zamyslet nad tím, zda jsou k taková tvrzení něčím podložená. „Takže pokud někdo tvrdí, že se tu připravují koncentrační tábory, měl by to podložit nějakým ověřitelným zdrojem, jinak je to čistý výplod fantazie a té se přece meze nekladou,“ uvádí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban