Křeček vadí vládě. Chystají zákrok. On to ví a brání se. Řekl vše

29.11.2022 12:00 | Kauza

Podle textu v Hospodářských novinách zákonodárci připravují novelu zákona o Veřejném ochránci práv. Jak případný „lex Křeček“ okomentoval pro PL.cz současný Veřejný ochránce práv (neboli ombudsman) Stanislav Křeček? „Omezení nezávislosti nezávislého ombudsmana by bylo jasným a velmi negativním signálem občanům. Mám pocit, že mnohým politikům by slabá ombudsmanská instituce vyhovovala. Takové uvažování je ale velmi nebezpečné,“ vysvětlil pro PL.cz.

Křeček vadí vládě. Chystají zákrok. On to ví a brání se. Řekl vše
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

„Zásahy do nezávislosti veřejného ochránce práv a snaha o větší politickou kontrolu nad jeho názory, se snadno mohou obrátit nejen proti těm, kteří je nyní prosazují, ale především proti lidem, jejichž práva má ombudsman chránit!“ uvedl v reakci na informace získané z textu v Hospodářských novinách. „Chystá se lex Křeček. Zákon omezí pravomoci ombudsmana, svého příštího zástupce neodstaví.“ 

„Nemám však v současné době k dispozici žádný materiál, který by obsah údajného ‚Lex Křeček‘ nějak konkretizoval. A nevím, zda z jednoho článku v novinách lze na tak zásadní zásah do práv občanů usuzovat. Samozřejmě vím, že někteří politici chtějí využít diskuse o změně zákona o Veřejném ochránci práv v souvislosti se zřízením dětského ombudsmana, případně národní lidskoprávní instituce a chtějí zasáhnout i do nastavení a podoby naší současné ombudsmanské instituce. Nešlo by o omezení nebo chcete-li ‚úpravu‘ mých osobních pravomocí jako současného ombudsmana, danou ostatně platným zákonem, ale především o zásadní změnu do budoucna!“ upozornil.

Důvodem těchto snah mají být údajné spory, které měl Křeček s bývalou zástupkyní Monikou Šimůnkovou. „Chtěl bych především znovu zdůraznit, že nešlo o žádné osobní dohady nebo spory s paní zástupkyní, ale snahu zlepšit a stabilizovat fungování celého úřadu. Bohužel spolupráce s paní zástupkyní byla nejen pro některé státní orgány, ale i mnohé kolegy velmi komplikovaná – ať už šlo o organizaci práce nebo její způsob komunikace. Obtížně však mohu přehlédnout, že velkou mediální aktivitu mé bývalé zástupkyně uvítali ti, kteří se s mým zvolením do funkce a s názory, které vyjadřuji, nikdy nesmířili…“ sdělil Veřejný ochránce práv.

Součástí té úpravy má být přesné rozložení kompetencí mezi ombudsmanem a jeho zástupcem. „Kompetence jsou stanoveny již v současném zákoně. Ombudsmanství je monokratický orgán, veřejný ochránce má ze zákona sám odpovědnost za úřad a jsou mu tedy svěřeny veškeré kompetence úřadu. Může pověřit své spolupracovníky, ale odpovědnost nese on. Je tomu tak u ministerstev a všech státních orgánů a úřadů a nevím, proč by tomu u ombudsmana mělo být jinak. Jen proto, že byl do funkce zvolen Křeček?“ ptal se. 

„Instituce a poslání ombudsmana se za posledních dvacet let hodně proměnily. Přicházejí nové výzvy a potřeby: dětský ombudsman, instituce na ochranu lidských práv, ochrana před diskriminacemi apod. Možná je na čase uvažovat nad rámec škatulek daných vymezením jednotlivých odborů, nebo chcete-li ‚agend‘. Přicházet nyní například s pevně daným rozdělením agend mezi ombudsmana a jeho zástupce je podle mne krokem zpátky a snahou o zakonzervování stavu, který byl funkční v době vzniku naší instituce a znamenalo by vytvoření dvou nebo více nezávislých ombudsmanů, což je jistě možné, ale v rozporu s dnešním zněním platného zákona,“ domníval se.

„Pevné rozdělení stávajících agend by podle mne přineslo pouze praktické komplikace pro práci Veřejného ochránce práv do budoucna a znemožnilo by instituci pružně reagovat na potřeby, které přinese další vývoj společnosti,“ upřesnil Křeček.

„Musíme dbát na to, aby politici do chodu úřadu svévolně nezasahovali. Zvažovaná varianta je taková, že by výběr agendy zůstal na ombudsmanovi, avšak odebrání agendy jeho zástupci by podléhalo souhlasu Sněmovny,“ řekla HN poslankyně Klára Kocmanová z České pirátské strany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Demokracie je mrtvá, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesaruman , 29.11.2022 14:53:42
A ti,kteří to nepochopili,patří mezi štastné.Nástupem pětidemolice začala NORMALIZACE a postupná demontáž svobod obyvatel.Třeba se dočkáme i převýchovných táborů.Jako aktivní člen Stávkového výboru v r.1989 mohu po důkladném posouzení obou režimů konstatovat,že se skoro vše,proti čemu jsme bojovali,vrátilo zpět s ještě větší silou.Jsem zhnusen!

|  6 |  0

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…