O tom, že se na plynovodu „napakovali“ kmotři“ především v severních Čechách, je nabíledni, a prošlo to i některými médii. Jistý primátor jistého okresního města, stíhaný za braní úplatků (a možná již amnestovaný, takže čistý jako lilie) nakoupil množství pozemků, osvícen jakýmsi zázračným viděním, kudy že povede strategický plynovod.
Zbytnělé břímě
Nuže nakoupil levně a nechtěl jen tak „za babku prodat,“ až se to dostalo na mezivládní úroveň, kdy si Němci oficiálně stěžovali na prodlení a neúměrné náklady. A to údajně rovnou na Úřad vlády, protože se severozápadem mají i oni nepěkné zkušenosti. Rusové se tomu příliš nedivili, ti jsou na to zvyklí, západní Evropa ale kroutila hlavami. Nuže snad trochu pokárán, že vydělává příliš mnoho stamiliónů, onen člověk pak trochu „ubral volume“ a kopalo se. Sice opět nejdráž, jak je možné, ale je to přece strategická záležitost a tady musí jít vše stranou.
Náklady, toto supersonicky zbytnělé břímě, vyrostly i v Plzeňském kraji, naštěstí však jen v jednom případě a v řádu čítajících „jen“ několik desítek (či stovek?) miliónů. Podle slov náměstka hejtmana Ivo Grünera to údajně nebyl „kmotr“, ale jeden vlastník, který samozřejmě na transakci pohádkově vydělal, i když vůči výše zmiňovanému Severočechovi to byl ubohý žabař. „Částku vám oficiálně samozřejmě nikdo neřekne,“ sdělil dále exklusivně pro ParlamentníListy.cz Grüner, „ale nakonec se došlo na nějaký kompromis.“ Z jiných zdrojů jsme se dozvěděli, že se dokonce uvažovalo, že by se pozemek v řádek stovek metrů čtverečních raději „obešel“ – a pořád by to bylo levnější!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala