Dohromady tedy 400 milionů. Liberec se odvolal k nadřízenému orgánu – brněnskému finančnímu úřadu. Ten ale na práci svých kolegů neshledal žádné pochybení. Město přesto věří v prominutí sankce. Na její zaplacení totiž nemá peníze.
Absurdní, brutální verdikt
Pokuta vyvolala vlnu nevole u libereckých politiků. „Je to absurdní. Byty dnes slouží pro sociálně znevýhodněné občany. Podmínky dotace tedy byly splněny,“ myslí si ekonomický náměstek primátorky Liberce Jiří Šolc. „Šlo jen o administrativní pochybení. Jde o brutální verdikt,“ konstatoval už v lednu, kdy vešlo ve známost rozhodnutí libereckého finančního úřadu. Teď je však situace vážnější, protože liberecké odvolání skončilo neúspěchem.
Kanalizace kratší o 200 metrů
Město postavilo 254 bytů v libereckém Zeleném údolí za 450 milionů. Jedním z důvodů pokuty je kanalizace. „Je nám vytýkána rozdílná délka kanalizačního vedení,“ vysvětluje Šolc. Kanalizace je kratší o 200 metrů. „Proč tomu tak je, nedokážu říct. My jsme u toho tehdy nebyli. Rozhodně ale nejde o nějaké fatální pochybení,“ domnívá se.
Zaplacení pokuty – neřešitelný problém
Liberec tíží dvoumiliardový dluh, který horko těžko splácí. „Čeká nás 12 až 15 nuzných let,“ uvedl Šolc v souvislosti se splácením dlužné částky. Zaplacení 400 milionů navíc by městu způsobilo prakticky neřešitelný problém. Proto se obrátilo na generální ředitelství cel se žádostí o prominutí sankce. Jiří Šolc je optimista. „Nezkrachujeme. Na devadesát devět procent to platit nebudeme,“ doufá.
Snad přijde nějaká úleva
I jindy kritická opozice tentokrát s výškou pokuty nesouhlasí. „Je nepřiměřeně přísná. Lze si jen přát, aby se městu podařilo dosáhnout nějaké úlevy,“ říká ekonomický expert Změny pro Liberec Jaromír Baxa. Což si jistě přejí i všichni Liberečané. Jinak městu hrozí bankrot.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban