Mnohé nasvědčuje tomu, že 21. století bude čínským stoletím. S největší pravděpodobností jím ale nebude v tom pojetí, které odpovídá představě o století minulém jako o století americkém. Obrozená Čína se nestane hegemonem a možná ani nebude usilovat o tuto roli. Ovšem její historicky bezprecedentní ekonomický růst vytváří změnu – a úsilí o pochopení této změny a jejích důsledků je nejčastější z otázek, které nyní trápí politiky, ale i ekonomy a politology. Ekonomické porozumění je dnes dál než pochopení ze strany teoretiků politiky. Třeba i proto, že národohospodáři nemusejí při charakteristice změn prognózovat – stačí, když ukážou, jak se rostoucí síla čínské ekonomiky projevila při třech nedávných mezinárodních zlomech.
Poprvé v roce 1997 ustál čínský yuan dobu asijské finanční krize bez problémů, Peking neuvolnil kurz vůči dolaru a Čína dokonce pomáhala Thajsku a Indonésii. Dalším příkladem jsou události z konce první dekády 21. století, kdy v USA začala hypoteční krize. Ta postupně přerostla ve světovou finanční krizi – a dnes se pro ni užívá název velká recese. Ve skutečnosti se jednalo o krizi Západu s dopadem na celý svět, ne o stejnou krizi pro všechny státy a regiony. Podle Mezinárodního měnového fondu v roce 2009 zaznamenala Čína růst 9,3 % hrubého domácího produktu, zatímco HDP Spojených států poklesl o –2,5 %; také HDP Eurozóny klesl, a to o –4,5 %, a HDP Evropské unie jako celku se snížil o –4,2 %. Příznačné byly výsledky z počátku shodné reakce Pekingu a Washingtonu na velkou recesi. Americký politolog Graham Allison píše, že „podobně jako Obamova administrativa, i čínské vedení v roce 2009 odsouhlasilo bezprecedentní fiskální stimul ve výši 586 miliard dolarů – a díky tomu dnes Číňané mohou mezi největšími městy cestovat vysokorychlostními vlaky. O Americe si naopak kladu otázku: Co vlastně Spojené státy za svou intervenci 983 miliard dolarů dostaly?“
V roce 2020, tedy v době pandemie covidu-19, byla Čína jedinou světovou mocností, která zaznamenala hospodářský růst, a to na úrovni 2,3 % HDP. A nejen to: Čína dokázala v tomto pandemickém roce pokračovat ve svých rozvojových programech. Za mimořádný úspěch lze pokládat skutečnost, že právě v roce 2020 se podařilo Číně odstranit extrémní chudobu. Ani obchodní válka, kterou proti Číně odstartovala vláda Donalda Trumpa, nezastavila čínský hospodářský růst – přestože jsou Spojené státy největším obchodním partnerem Číny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .