Ne jako USA. Čínský přístup ke světu vysvětlil Oskar Krejčí

16.11.2021 12:41 | Analýza

Dnes ráno pekingského času se uskutečnil video-summit čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a prezidenta USA Joea Bidena. Růst ekonomické moci a vojenské síly Číny představuje nejdůležitější faktor změn ve světě. Vztahy USA a ČLR, pro které se v amerických oficiální dokumentech vžila charakteristika „konkurenční koexistence“, určí v nejbližších letech nejzávažnější proměny politické mapy světa. Parlamentní listy proto přinášejí část první kapitoly z nejnovější knihy profesora Oskara Krejčího Geopolitika Číny, která se – bez předsudků a ideologických stereotypů – snaží porozumět čínským reformám.

Ne jako USA. Čínský přístup ke světu vysvětlil Oskar Krejčí
Foto: Repro Gov.cn
Popisek: Čínský prezident Si Ťin-pching, videokonference s prezidentem USA

Mnohé nasvědčuje tomu, že 21. století bude čínským stoletím. S největší pravděpodobností jím ale nebude v tom pojetí, které odpovídá představě o století minulém jako o století americkém. Obrozená Čína se nestane hegemonem a možná ani nebude usilovat o tuto roli. Ovšem její historicky bezprecedentní ekonomický růst vytváří změnu – a úsilí o pochopení této změny a jejích důsledků je nejčastější z otázek, které nyní trápí politiky, ale i ekonomy a politology. Ekonomické porozumění je dnes dál než pochopení ze strany teoretiků politiky. Třeba i proto, že národohospodáři nemusejí při charakteristice změn prognózovat – stačí, když ukážou, jak se rostoucí síla čínské ekonomiky projevila při třech nedávných mezinárodních zlomech.

Poprvé v roce 1997 ustál čínský yuan dobu asijské finanční krize bez problémů, Peking neuvolnil kurz vůči dolaru a Čína dokonce pomáhala Thajsku a Indonésii. Dalším příkladem jsou události z konce první dekády 21. století, kdy v USA začala hypoteční krize. Ta postupně přerostla ve světovou finanční krizi – a dnes se pro ni užívá název velká recese. Ve skutečnosti se jednalo o krizi Západu s dopadem na celý svět, ne o stejnou krizi pro všechny státy a regiony. Podle Mezinárodního měnového fondu v roce 2009 zaznamenala Čína růst 9,3 % hrubého domácího produktu, zatímco HDP Spojených států poklesl o –2,5 %; také HDP Eurozóny klesl, a to o –4,5 %, a HDP Evropské unie jako celku se snížil o –4,2 %. Příznačné byly výsledky z počátku shodné reakce Pekingu a Washingtonu na velkou recesi. Americký politolog Graham Allison píše, že „podobně jako Obamova administrativa, i čínské vedení v roce 2009 odsouhlasilo bezprecedentní fiskální stimul ve výši 586 miliard dolarů – a díky tomu dnes Číňané mohou mezi největšími městy cestovat vysokorychlostními vlaky. O Americe si naopak kladu otázku: Co vlastně Spojené státy za svou intervenci 983 miliard dolarů dostaly?“

V roce 2020, tedy v době pandemie covidu-19, byla Čína jedinou světovou mocností, která zaznamenala hospodářský růst, a to na úrovni 2,3 % HDP. A nejen to: Čína dokázala v tomto pandemickém roce pokračovat ve svých rozvojových programech. Za mimořádný úspěch lze pokládat skutečnost, že právě v roce 2020 se podařilo Číně odstranit extrémní chudobu. Ani obchodní válka, kterou proti Číně odstartovala vláda Donalda Trumpa, nezastavila čínský hospodářský růst – přestože jsou Spojené státy největším obchodním partnerem Číny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…