Masarykova základní škola ve Valašském Meziříčí se v roce 2009 dostala do velkých problémů poté, co se zdálo, že jedna třída prvňáků bude určena pouze pro romské děti a druhá pro děti ostatní. Škola však nechtěla děti rozdělovat podle barvy pleti, ale podle rozdílných schopností, přičemž ve slabší třídě měla být většina romských dětí. Nicméně tento problém se nakonec dostal až na stůl ministerstva školství a ministerstva pro lidská práva. Michael Kocáb tehdy dokonce prohlásil, že se vracíme do Jižní Afriky osmdesátých let. Škole tak hrozil výmaz ze školského rejstříku a tím i její zánik.
Úbytek počtu žáků pokračuje
Ačkoliv tyto existenční problémy škola překonala, musela čelit spoustě jiným problémům, například odchodu více než čtyřicítky žáků z majoritní společnosti během jednoho školního roku, což tehdy byla asi šestina všech žáků školy. Úbytek počtu žáků i nadále pokračuje. Důvodem je fakt, že rodiče dětí z většinové populace nechtějí, aby jejich ratolesti navštěvovaly zařízení, ve kterém se dnes učí asi osmdesát romských dětí. Škole tak znovu hrozí zánik, případně sloučení s jinými školami. O obou variantách hlasovali minulý týden valašskomeziříčští zastupitelé. Ani jeden z návrhů však neprošel.
Školu nyní navštěvuje celkem 203 žáků, přičemž její kapacita je nastavena pro 540 dětí. „Máme tu jednu třetinu romských dětí a majoritní většina školu navštěvovat nechce. Tím pádem nám ročně ubývá v průměru dvacet až třicet žáků a nejsme schopni provoz financovat sami. Musím proto propouštět kantory a provozní zaměstnance,“ sdělil ParlamentnímListům.cz ředitel školy Otto Medek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka