Žena, jejíž příběh negativně živil exmanžel spolčený s rakouskými sousedy, však ani po několika letech nevzdává boj, který působí jako ten don Quijotův s větrnými mlýny.
Úřady a zákonodárci míní, že vyčerpali veškeré možnosti, nebo že vůbec nemají jak pomoci. Ještě jednou se pokusí prapor zvednout někdejší ministr pro místní rozvoj a dnes senátor a zastupitel Zlínského kraje Jiří Čunek. Penzion pro 45 osob, který zrenovovala a vzápětí o něj přišla, sice Jana Václavíková už zpátky nedostane, snad se jí však konečně dostane zaslouženého odškodnění.
Podle právníka selhaly i české orgány
Ten příběh se táhne už několik let a v roce 2012 o něm informovala i Česká televize v pořadu Reportéři ČT. Mimochodem Michaela Nálepková, tehdejší právnička velvyslanectví a posléze pracovnice Ministerstva zahraničních věcí ČR, jej označila za „nejtěžší případ okradení a kriminalizace českého podnikatele rakouskými úřady, co pamatuje české velvyslanectví ve Vídni“.
Přesto ženě dosud nikdo pořádně nepomohl. „V této kauze selhaly české státní orgány, zejména ministerstva financí a zahraničí, která neposkytla účinnou pomoc a neochránila tak investice českého podnikatele, což mají podle smlouvy dělat,“ vyjádřil se její právní zástupce Josef Červinka. Exministr financí Miroslav Kalousek postup „vyvlastnění“ prý sice kritizoval, ale nezasadil se o jakoukoliv nápravu. Nečekaná byla pro paní Václavíkovou také reakce Evropského soudu pro lidská práva. Stížnost označili za pozdní a odložili ji. „Toto kritérium přitom v rámci mezinárodních stížností neexistuje,“ uvedl advokát Červinka.
Marný lobbing u poslanců?
Česká obyvatelka se pokusila obrátit mimo jiné i na dva zkušené politiky ve Zlínském kraji, kde žije a kde působí v krajském zastupitelstvu například Petr Gazdík (TOP 09). „Obrátila se na mě asi před rokem a půl. Snažil jsem se jí pomoci přes Ministerstvo zahraničních věcí, kde jsem intervenoval a pokusil se jí zprostředkovat schůzku. Bohužel pravomocí poslance není plést se do soudních sporů a vměšovat se do jejich rozhodování,“ krčí rameny nad tím, že více ze své pozice zastupitele ani poslance Parlamentu nezmůže.
„Mým úkolem jako poslance je tvořit zákony a rozhodovat o nich. Mrzí mě to, snažím se reagovat na nespočet e-mailů a žádostí obyvatel, které mnohdy s mým mandátem ani nesouvisí, ale víc udělat opravdu již nemohu. Navíc skutečně tento případ je opravdu velmi komplikovaný,“ dodal pro ParlamentníListy.cz.
Vsetínský senátor Čunek se ještě pokusí
Podporu podnikatelce projevil i jeho kolega v zastupitelstvu Zlínského kraje, senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Jako tehdejší ministr pro místní rozvoj svými osobními dopisy soudkyni okresního soudu ve Schladmingu a starostovi Groebmingu, kde je penzion umístěn, upozorňoval na porušení mezinárodní úmluvy o ochraně investic rakouskou stranou a vyzýval je k nápravě. Jako senátor posléze prý slíbil zasadit se o to, aby česká kancelář Evropské komise stížnost řádně prošetřila a zajistila, aby česká podnikatelka byla odškodněna nejen za penzion, o který ji nezákonně připravily rakouské úřady, ale také o ušlý zisk od roku 2007 a aby byla odškodněna i za kriminalizaci své firmy a osoby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš