Vláda podle všeho nemá schopnosti ani chuť prověřit, kde může v rámci státních výdajů ušetřit, ať už se to týká zbytných úřadů či ústavů nebo neziskových organizací. Místo snížení nákladů proto volí tu pohodlnější cestu, což je zvýšení příjmů. Na veřejnost průběžně pronikají informace, jak se chystá Fialův kabinet prostřednictvím daní vytáhnout z kapes občanů ještě více peněz. Nejprve vyděsily spekulace o tom, že mnohonásobně vzroste daň z nemovitosti. Když byli lidé takto „připraveni“, vystoupí ministr financí Zbyněk Stanjura v roli dobrotivého strýčka a konejšivě oznámí, že tato daň vzroste „jen“ dvojnásobně. Podle podobného vzorce se postupuje s daní z přidané hodnoty, kterou by STAN i TOP 09 rády zvýšily z 21 až na 23 procent. A šéf rezortu financí připouští, že i to je k debatě.
„Daň z přidané hodnoty je jedním z adeptů na to, která z daní se bude zvyšovat. Pro politiky je to velice schůdné zvýšení, protože jim umožňuje vybírat více na daních, aniž by si veřejnost zvýšení spojovala přímo s nimi. Bude to totiž platit v podobě vyšších cen v obchodech nebo u dodavatelů, i proto jsou nepřímé daně, mezi něž DPH patří, pro politiky lákavé. Zvýšení DPH zatíží spíše chudší obyvatelstvo, protože zdraží celou řadu zboží a služeb, s čímž se samozřejmě budou potýkat hůře ti nízkopříjmoví, pro něž to navýšení bude větším podílem než pro bohaté,“ říká pro ParlamentníListy.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, s tím, že v tomto smyslu není tato daň tak úplně sociálně přívětivá, jako by mohla být třeba daň ze mzdy.
Zvýšení DPH pocítí ti, co obracejí každou korunu
Pokud by Fialova vláda k tomuto opatření sáhla, dopad by to mělo především na ty chudší. „Některé domácnosti by to nepocítily, protože mají dostatek příjmů a je jim v podstatě jedno, jestli platí v konečné ceně DPH 21 nebo 23 procent. Ale takové domácnosti, které opravdu obracejí každou korunu, by to určitě pocítily. U nich bych předpokládal, že to ovlivní jejich chování v tom smyslu, když žijí někde poblíž hranic, že by mohli ještě více jezdit nakupovat třeba do Polska. Pokud k takovému navýšení základní sazby DPH dojde, lze počítat s dalším zdražením, a pak by se určitě rozevřely nůžky mezi cenami v České republice a v Polsku. Pro ještě větší okruh českých občanů by bylo atraktivnější vyrážet na nákupy do Polska,“ upozorňuje Lukáš Kovanda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník