Co je náplní vašeho sdružení? O co usilujete?
V roce 1989 jsme ve Valašském Meziříčí otevřeli první Československé environmentální informační centrum, tři roky jsme měli prvenství v tomto poradenství. Poradna pracuje nepřetržitě dodnes a v současné době se snažíme činnost dále rozvíjet i mezinárodně. Například v rámci projektu podpořeného z evropských fondů „Příroda nezná hranic“ realizujeme na pomezí ČR a SR vzdělávání, přednášky, exkurze, práci s mládeží, řemeslné dílny, ale také třeba péči o studánky nebo průvodcovství po naučných stezkách. Teď se hlavně zabýváme prací s mládeží a veřejností. Snažíme se pořád vracet ke kořenům, ať už v krajině, ale i v řemeslech a přes práci s přírodním materiálem si hledáme cestu k dětské i dospělé duši. Děláme také kampaň za záchranu a ochranu velkých šelem v Beskydech. Na všechny tyto aktivity se snažíme získat granty a sponzory, protože žádné dotace nedostáváme.
Proč je problém získat dotace na takovouto činnost?
Dneska máme 24 různých dotačních fondů. Sám předseda vlády říká, že se jejich počet musí redukovat. Je to neskutečně byrokratické a stát velmi málo podporuje občanská sdružení. Musíme se totiž chovat stejně jako podnikatelé nebo obce – peníze si půjčit od banky, ze svého zaplatit úroky, pak více než rok čekat na dotace a deset procent do projektu ještě vložit ze svého. Navíc protože peníze přichází v eurech, tak ještě neseme kursovou ztrátu, která také není nezanedbatelná. Takže stát nedělá nic proto, aby podpořil občanská sdružení a dochází k jakémusi uzurpování těch fondů těmi, kteří to mají ve své pracovní náplni a kteří můžou klidně bez problému peníze získávat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka