Ruská agrese proti Ukrajině běží již třetí rok. Pro srovnání: První světová válka trvala čtyři roky a u konfliktu na Ukrajině to nevypadá, že by se Rusové chystali stáhnout z území cizího státu, a tím válku ukončit. A současně se nezdá, že by se Ukrajinci chystali vzdát. Místo toho západní představitelé varovali, že ruské zpravodajské služby hodlají zvýšit sabotážní aktivity a další hybridní operace proti členským zemím NATO.
Washingtonský Institut pro studium války (ISW) napsal, že „ruské bezpečnostní služby pravděpodobně zintenzivňují sabotážní operace v evropských zemích, aby narušily příjezd obnovené americké bezpečnostní pomoci na Ukrajinu a pravděpodobně budou pokračovat v hybridních operacích zaměřených na podněcování neshod v Evropě před volbami do Evropského parlamentu plánovanými na začátek června 2024“.
A to není všechno. Ruské ministerstvo obrany (MO) navrhlo 21. května, aby ruská vláda přehodnotila ruské námořní hranice v Baltském moři tak, aby tyto hranice „odpovídaly moderní geografické situaci“. Ruské ministerstvo obrany vytvořilo dokument, který byl poté smazán, když se objevil na právním portálu ruské vlády 21. května a navrhoval, aby ruská vláda přehodnotila námořní hranice ve Finském zálivu z roku 1985, protože tyto hranice byly založeny na zastaralých „malých námořních navigačních mapách“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.