Pokuty a tresty za protesty: Vůdce Holešovské výzvy má strach

07.06.2012 10:30 | Zprávy

Protestních akcí i iniciativ, namířených proti vládě, je v Česku víc než dost - spočítat je nelze, jelikož se jejich počet mění bezmála z hodiny na hodinu. I v Rusku se lidem mnoho věcí nelíbí a demonstrují za změny. Jenže - teď jim za to hrozí obrovské, mnohdy až likvidační pokuty. Co na to naši vůdci protestů?

Pokuty a tresty za protesty: Vůdce Holešovské výzvy má strach
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Důchodci demonstrovali proti vládě

Dolní komora ruského parlamentu schválila kontroverzní zákon. Navyšuje pokuty za účast na nepovolených shromážděních – a to rovnou 150-ti násobně. Zda tím demonstranty odradí od protestů, se ukáže, ovšem ParlamentníListy.cz zajímalo,  zda i pod takovou hrozbou by byli ochotni vyjít demonstrovat někteří ze známých českých aktivistů proti současné vládě.

V Rusku přijatý zákon tak zvyšuje maximální výši pokuty pro lidi, kteří se zúčastní nepovoleného shromáždění, z 2000 rublů (cca 48,5 eura) na 300 tisíc rublů (cca 7271 eur).  Veřejným činitelům se nejvyšší možná pokuta zvýšila dokonce na 600 tisíc rublů (cca 14 542 eur). Jak uvedla agentura AP, v současné době vládnoucí strana Jednotné Rusko přitom původně navrhovala zvýšení maximální pokuty na 1,5 miliónu rublů  - tedy zhruba na 36 354 eur.

Chtějí tím zabránit velkému protestu opozice v příštím týdnu?

Zákon tam sice musí ještě schválit horní komora parlamentu a podepsat prezident Vladimír Putin, podle zmiňované agentury jsou však tyto kroky prý už pouhou formalitou.

Jak se dalo čekat, opoziční aktivisti vyjádřili obavy, že nový zákon o shromažďování zhorší napětí v ruské společnosti a neponechá veřejnosti žádný volný prostor na vyjádření nespokojenosti s vládou před nedávnem zvoleného prezidenta Putina.

I proto prý zřejmě Kreml k takovémuto opatření sáhl, poněvadž chce dosáhnout toho, aby nový zákon vstoupil v platnost ještě před velkým opozičním protestem, který je naplánován na úterý 12. června.

V Česku počet protestních hnutí roste každým dnem. Bylo by tomu tak i pod hrozbou sankcí?

V Česku naštěstí nic podobného nehrozí, i když zde aktivistů a různých iniciativ proti vládě přibývá jako hub po dešti. Jak se někteří z nich na takové opatření dívají? A účastnili by se protestů, i pokud by se v naší zemi sáhlo přece jen k nějakým omezovacím prostředkům?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…