Strož podepsal Holešovskou výzvu. Ministr financí Miroslav Kalousek o ní uvedl, že se jedná o hnutí, které ohrožuje demokracii. Toto vyjádření se ale Strožovi nelíbí.
Plná ústa demokracie
„Co říká pan Kalousek je naprostý nesmysl. Pan Kalousek by si měl Holešovskou výzvu pozorně přečíst. To není nic proti demokracii. Já jsem to podepsal, protože text výzvy je velmi jasný a srozumitelný na rozdíl od traktátů některých stran, které nečtou ani jejich vlastní členové. Je zde skupina lidí, která se nedere k moci, ale jednoduše říká, že takhle už to dál nejde a říká, aby se lidi sjednotili, aby to nějak změnili,“ řekl ParlamentnímListům.cz Strož.
Pravicoví politici ale namítají, že lidé je zvolili na čtyři roky a nelze zrušit ústavní proces. „Když vláda neplní, co slíbila, tak i když je to během jejího volebního mandátu, tak lidé mají právo vyjádřit svůj názor. Tady si někdo představuje demokracii tak, že je zvolený papaláš v momentě, kdy se dostane k moci, tak si bude dělat, co chce, bez ohledu na to, co před tím sliboval. A lidi musí držet pusu,“ zlobí se básník.
„Demokracie má kde kdo plná ústa, ale spousta lidí ani neví, co demokracie je. Pokud lidé nejsou v tomto systému kapitalistickém, či ho může každý nazývat, jak chce, s něčím spokojeni, mají právo prosadit svůj názor. Nástrojem na to mohou být odbory či různá uskupení a občanské iniciativy. Když budou sedět a čekat, co páni nahoře rozhodnou, nic se nezmění a ničeho se nedočkají,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Strož.
Soukromé vlastnictví ano, ne diktátu nadnárodních korporací
Podle něho odbory mají nyní práva poměrně veliká, ale jsou bezzubé. „Naše odbory jsou takové jalové. Nejsou dost průbojné. Jak dlouho to trvalo, než se odbory rozhoupaly a vyzvaly ke spolupráci Holešovskou výzvu. Ty odbory měly začít konat dřív, než vznikla nějaká Holešovská výzva. Jsou tu od toho,“ zkritizoval odbory Strož.
Ten sice kritizuje současný ekonomický systém, ale uznává princip soukromého vlastnictví a ani KSČM tento princip nepopírá a žádné znárodňování nehrozí a není řešením. Spíše si myslí, že by si měl stát posvítit na nadnárodní korporace, které jsou velmi mocné a ovlivňují politiku.
„Samozřejmě uznávám soukromé vlastnictví a mohu dokonce potvrdit, ačkoli jsem nestraník, že KSČM, za kterou jsem byl europoslancem, tak neprosazuje žádné znárodňování. To patří minulosti, to nepatří do současné doby. Ale není možné, aby nadnárodní koncerny, které ekonomiku ovládají, se dostávaly navrch nad politiku a ovládaly ji. To platí ale v celé Evropě. Politici jsou dnes jacísi vykonavatelé toho, co vyhovuje těm koncernům, a to je špatně. To je cesta ke korupci a podobně. Koncerny a kapitál korumpují politiku. Tomu se musí zabránit. Je také problém, že zde žádná skutečná demokracie nikdy nevznikla,“ myslí si bývalý europoslanec.
Spadla mi brada
Lidé si ale současnou vládu zvolili v demokratických volbách. Jak na to ale odpovídá Daniel Strož? „Lidé si vládu zvolili, ale prozřeli, že to, co si zvolili, je něco úplně jiného, než se jim slibovalo. Podívejte se na Věci veřejné, co naslibovaly. Nakonec se ukazuje, že to není klasická politická strana, ale organizovaná skupina, prosazující své zájmy, a boj proti korupci byla fasáda. Když člověk viděl ten proces, tak nechtěl věřit, že tohle, co tam vypovídalo, řídí tento stát. To člověku spadla brada,“ zlobí se literát.
„Jestliže lidé prohlédnou pravdu, tak je pochopitelné, že nebudou čekat na konec volebního období a řeknou si: ´vy jste nedodrželi slib a my vám jdeme ukázat, že to takhle nechceme.´ Ale pak můžeme vést filozofickou a teoretickou diskusi, co to pravá demokracie je a zda byla někde uskutečněná. Pak bychom došli třeba k tomu, že stejně jako nikde nebyl uskutečněn socialismus v pravém slova smyslu, tak ani nikde nebyla demokracie. Jsou systémy, které se demokracii více či méně blíží. Ideál demokracie v praxi neexistuje nikde,“ míní bývalý politik. Podle Strože korupci nahrává to, že systém je neprůhledný a nikdo není za nic odpovědný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík