Podle slov Jiřího Janouška, mediálního zástupce společnosti STOCK Plzeň je propad prodeje vodky značný a pochopitelný. „Překvapilo nás ale, že tuzemák se drží velmi slušně. Osobně jsem předpokládal rapidní pokles jeho prodeje….“ Plzeňští hospodští hovoří o ztrátě důvěry ke kupovaným slivovicím, zahraničního alkoholu se po uvolnění zákazu prodeje konzumuje obdobné množství.
Lidé jsou obezřetní
„Lidé jsou ale dost obezřetní, sledují, z jaké lahve to naléváme, až je nepříjemné, jak se mnohdy dívají pod ruku,“ řekl ParlamentnímListům.cz jeden z restauratérů, který nechtěl být jmenován. „Míchané lidové nápoje jako bavoráky nebo grogy jdou docela dobře – ale většina lidí chce vědět, z jaké je to lahve, od jakého dodavatele to máme.“ Problémy nemá ani karlovarská Becherovka.
Nejhorší je situace s vodkou. Té se zatím prodává v plzeňských restauračních zařízeních jen zhruba desetina. Destiláty rovněž nejsou v kurzu, samozřejmě si znamenitě polepšilo vícestupňové pivo a pivní speciály.
Pálenice nestíhají
„Máme tady úplný blázinec,“ říká Jindřich Pohanka z Polánky u Nepomuka. „Lidé přijíždějí s jablky a chtějí kalvádos. Další se poptávají, jestli něco po někom nezbylo, že by rádi koupili. Pálenicím tedy důvěřují a to je pro nás dobrá zpráva.“
Obdobné informace mají ParlamentniListy.cz i z jiných pálenic v západních Čechách. „V naší společnosti, která pěstuje jablka a zpracovává je i do moštů nebo je sušíme, by se pálenice už letos moc hodila,“ konstatuje Jana Zikmundová z nebílovských sadů na jižním Plzeňsku. „Už s ní velmi aktuálně počítáme a současná situace tomu jen nahrává. Budeme si hlavně a především pálit naše jablíčka, případně švestky, takže budeme mít prověřenou kvalitu a stoprocentně regionální produkt.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala