Na začátku roku 2020 vznikl spolek NELEŽ. Jeho zakladatelé „vyzývají firmy a inzerenty, aby chránili své značky tím, že nebudou svými reklamními rozpočty krmit dezinformační weby..“. Pro tento účel vytvořili takzvanou metodiku určování dezinformačních webů. Touto metodikou je "průsečík tří rozdílných mechanik":
- firma Semantic Visions podnikatele Vrabela (také zakládajícího člena a místopředsedy spolku NELEŽ). Důvěryhodnost webu údajně zkoumá pomocí počítačové analýzy, díky které určuje narativy zmiňované na různých webech
- Nadační Fond Nezávislé Žurnalistiky (NFNŽ)
- Seznam nedůvěryhodných webů konspiratori.sk. O této iniciativě jsme psali v minulém článku.
Mě osobně nejsou známy téměř žádné veřejné výstupy Sémantic Visions, snad kromě toho, že sám Vrabel v pořadu Newsroom ČT24, vysílaném 1.12.2019 v čase 22:02 na ČT24 opravil moderátora, který zařadil PL mezi dezinformační weby. „Je to takový mýtus, co se týká PL. Ne, že bych se jich zastával, těch Parlamentních listů, ale skutečně těmi hlavními hlásnými troubami jsou ty weby, které jste zmiňoval a které jsou v levé části toho grafu…“ (novarepublika.cz, pravyprostor.cz, vlasteneckenoviny.cz, protiproud.cz, sputniknews).
Vrabela jsem v listopadu a prosinci 2020 několikrát kontaktoval, vždy bez reakce. V letošním roce jej opakovaně kontaktovala redakce, opět bez jakékoliv reakce.
NFNŽ neuvádí PL na seznamu konspiračních webů. Tento seznam byl vytvořen na základě shody mezi NFNŽ, Konšpirátori.sk, společností Semantic Visions a projektem Atlas konspirací (další možnost domnívat se, že se PL ve výstupech Sémantic Visions nevyskytují). V analýze zkoumající typologii českých webů PL taktéž nebyly zařazeny mezi alternativní (dezinformační) média, ale mezi politický bulvár. V grafu blízkosti publika dle Alexa rankingu jsou PL vykresleny v barvě a shluku mainstreamových médií. V hodnocení zpravodajských webů PL spadají v současné době s hodnocením B minus do žluté kategorie, stejně jako E15.cz, Novinky.cz, iDnes.cz, denik.cz. Některé weby z červené kategorie ani nejsou na seznamu NELEŽ. Proč, to se asi nikdy nedozvíme.
PL spolupracují s Josefem Šlerkou, který byl donedávna ředitelem NFNŽ. Ten se o PL pro ČT24 vyjádřil následovně: „Dřív se tento titul (pozn.: PL) často skloňoval s označením fake news, byl přiřazován také ke konspiračním serverům. To už ale podle odborníků neplatí. „V posledních letech, dejme tomu od roku 2015, můžeme sledovat velký posun k profesionalizaci. Nejkřiklavější a nejbláznivější konspirátoři z toho serveru vymizeli.“. Dodávám, že na základě výstupů NFNŽ jsme upravili některé naše funkcionality a procesy, čím se naše hodnocení opět zlepší.
Na seznamu "nedůvěryhodných webů" Konspiratori.sk náš server nefiguruje od června 2018, tedy ještě před vznikem spolku NELEŽ, na základě předběžného opatření Krajského soudu v Bratislavě. Presumce neviny je jedním z pilířů právního státu, proto by mělo být respektováno, že se na tomto seznamu PL nenacházejí. Navíc předběžné nařízení bylo Krajským soudem vydáno teprve na základě uznání námi předložených argumentů.
Projdu-li si tyto skutečnosti, pak:
- PL nefigurovaly na seznamu nedůvěryhodných webů projektu konpiratori.sk dávno před vnikem NELEŽ, ani po celou dobu jeho činnosti.
- NFNŽ náš server za konspirační nepovažuje, dokonce nás na základě svých analýz výslovně vylučuje z anti-systémových webů.
- Výstupy Semantic Visions jsou jednak neveřejné a pak pracují s narativy. Pokud by PL teoreticky cenzurovaly určitý typ názorů (aby se ve výstupech Sémantic Visions nevyskytovaly), pak by porušovaly Ústavu ČR. František Vrabel na naše dotazy o konkrétních pochybeních měsíce nereaguje.
Žádný průsečík tří různých mechanik tady nevidím, proto považuji zařazení PL na seznam NELEŽ za neoprávněný a činnost NELEŽ za neetickou, která manipulací způsobuje naší společnosti škodu.
Obrátili jsme se tedy na jediný kontakt spolku NELEŽ, aby nám objasnil konkrétní důvody zařazení PL na jakési jejich seznamy. Dlouhé dny taktéž nikdo nereagoval. Naše zkušenost s komunikací se spolkem NELEŽ přesně odpovídá zkušenosti společnosti INCORP a.s., provozující server Eurozprávy.cz, která NELEŽ zažalovala za zařazení mezi dezinformační weby: „Oni nás na základě nějakých svých metodik zařadili mezi dezinformační weby, dodnes (ani po roce) nevíme proč, nikdy nám nic neukázali.“
Když jsme se poté nad laxností NELEŽ pozastavili v tomto článku, požádal nás o vyjádření server Borovan.cz. Dotaz došel e-mailem a zněl: „Vzhledem k tomu, že i Parlamentní listy jsou zařazeny na seznam Nelež a předpokládám, že OUR Media s tímto nesouhlasí, chtěl jsem se zeptat, jak budete v tomto případě postupovat? Připravujete na Nelež rovněž žalobu, stejně jako vydavatel Eurozpráv.cz?“. Naše odpověď? „Žaloba je jedno z možných řešení. Vždy se ale snažíme především dopátrat pravdy, v tomto případě skutečnosti, jakých údajných pochybení jsme se dopustili. V případě pochybení tak na základě zpětné vazby upravujeme naše procesy. Uvedený spolek ovšem na otázky vůbec nereaguje. Nemáme tušení, čeho jsme se měli dopustit, kdo a jak konkrétně nás posuzoval, nevíme prakticky nic. Je naprosto nepřijatelné, aby takto netransparentní nálepkování vedlo k jakémukoliv ovlivňování inzertního trhu a povědomí o značkách.“
Borovan.cz v této otázce kontaktoval i spolek NELEŽ, ale předseda spolku Číhalík nechtěl kauzu hlouběji komentovat v médiích a "s Jiřím Čermákem v kontaktu a řeší osobní setkání". To je vyjádření, které vypovídá o předsedovi spolku NELEŽ mnohé. Mé prosby o osobní schůzku totiž opakovaně ignoroval a dodnes se k nim ani jedním slovem nevyjádřil. Žádnou reakci na mé žádosti o setkání jsem nenašel, přestože jsem důkladně zkontroloval i složku nevyžádané pošty. Vyjádření Číhalíka je absolutní a nehoráznou lží.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jirka Čermák