„Oficiálním důvodem zmíněného rozhodnutí, na jehož počátku stojí náměstek hejtmanky Středočeského kraje Věslav Michalik, který 10. 2. 2021 požadoval, aby mu byla předložena konkurenční nabídka právě od společnosti POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE a.s., bylo patrně srovnání jednotlivých nabídek, z nichž právě nabídka společnosti POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE a.s. byla o 144.300,- Kč nižší, než nabídka společnosti FIN-servis, a.s., která je dlouholetým členem Českomoravské komoditní burzy Kladno,“ vysvětluje pro PL Bezděk (ANO), někdejší radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví.
Takovýto postup je podle jeho slov v rozporu s tím, co doporučuje obecně uznávaná Metodika Ministerstva místního rozvoje ČR, která uvádí, že pokud by se zadavatel zaměřil pouze na nákladovost nákupu na komoditní burze (burzovní poplatky a dohodné), nemusel by být jeho postup, vzhledem k objemu zadavatelem vynakládaných prostředků na samotné nakupované dodávky hospodárný, efektivní a účelný.
„Porovnáme-li přitom dodavatelské marže jednotlivých komoditních burz za rok 2020, tak na pražské burze činily průměrné dodavatelské marže 10,66 procenta a na kladenské burze pouze 7,45 procenta. Rozdíl marží ve výši 3,2 procenta by tak měl za následek vyšší roční náklady Středočeského kraje a jeho příspěvkových organizací na pořízení elektřiny o více než 2.700.000,- Kč a pokud by stejné hodnoty byly použity i pro zemní plyn, dostáváme se k dalšímu zvýšení ročních nákladů o téměř 2.000.000,- Kč, tedy celkem 4.700.000,- Kč a po připočtení DPH přes 5.500.000,- Kč,“ uvádí dále Bezděk, vystudovaný právník.
Srovnáme-li v relevantním období od roku 2014, kdy začala pražská burza působit na trhu, počty uzavřených kontraktů, jejich celkový počet uzavřených na pražské burze od začátku obchodování byl 6124 a na kladenské burze 50 420.
„I tato čísla o něčem svědčí,“ zmiňuje dnes už opoziční politik Středočeského kraje.
„O výběru společnosti POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE a.s. bylo přitom již rozhodnuto dne 22. 4. 2021, ale vedení Středočeského kraje trvalo další bezmála dva měsíce, než došlo k vlastnímu uzavření smlouvy, přičemž termín realizace centralizovaného nákupu elektřiny a plynu byl původně stanoven na 31. 5. 2021,“ poukazuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový