Tak, pane Babiši, s pravdou ven: Získali jsme zásadní dokument

06.04.2017 11:14 | Zprávy

„Nic jsem neplatil a ta částka taky nesedí.“ Tato legendární hláška sparťanského obránce Tomáše Ujfalušiho po mejdanu s prostitutkami tak nějak v kostce popisuje rozhodnutí slovenského Nejvyššího soudu, který před časem rozhodoval o tom, zda byl český ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vědomým spolupracovníkem Státní bezpečnosti (StB). Ten, ostatně jako už před tím dva slovenské soudy, přes hromadu důkazů rozhodl, že Babiš o tom, že jej jako agenta, donašeče, využívá tajná komunistická policie, nevěděl.

Tak, pane Babiši, s pravdou ven: Získali jsme zásadní dokument
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přednáška ministra financí Andreje Babiše na Vysoké škole ekonomické na téma Fiskální a daňová politika

ParlamentníListy.cz získaly rozhodnutí slovenského soudu, které ilustruje, jak snadné pro některé lidi je se z kontaktů se Státní bezpečností vymanit a veřejně se očistit. Babiš kvůli informacím o své spolupráci s StB zažaloval slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), třikrát vyhrál a kauza aktuálně míří před Ústavní soud.

Slovenský ÚPN v průběhu procesů předložil celkem dvanáct svazků, které podle něj přesvědčivě dokládají Babišovy kontakty s StB. „Ty bez relevantní pochybnosti popisují, že žalobce vědomě a dobrovolně spolupracoval s StB, a byl tedy jako agent vedený oprávněně. Z předložených dokumentů žalovaného (ÚPN) vyplývá, že žalobce byl vědomým spolupracovníkem StB jako agent, podepsal písemný závazek ke spolupráci a ten byl součástí svazku. S operativním pracovníkem StB se žalobce setkal nejméně sedmnáctkrát a poskytoval informace, které byly vyhodnoceny jako spolehlivé a byly dále zpravodajsky využité,“ stojí mimo jiné v rozsudku slovenského Nejvyššího soudu.

ÚPN soudům předložil celkem 12 svazků (včetně přímo Babišova), ve kterých dokládal Babišův kontakt s komunistickou policií. Jenže archivní dokumenty nepřesvědčily soudy první, druhé ani dovolací instance. Zjednodušeně řečeno, hlavní roli sehráli tři bývalí estébáci, kteří byli před rokem 1989 s Babišem v kontaktu. A ti vědomou spolupráci s StB dnešního českého ministra popřeli.
Slovenský Nejvyšší soud vlastně otázku toho, jestli byl Andrej Babiš oprávněně, či neoprávněně evidován ve svazcích StB jako agent, vůbec řešil neměl. Měl se zabývat pouze zákonností rozhodování nižších instancí. A v jejich rozhodování byl velký problém. Babišovi estébáci, František Hákač, Andrej Kuľha a Július Šuman, totiž před soudy vypovídali bez takzvaného zbavení mlčenlivosti, tudíž protizákonně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

14:54 Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

Lenka Šimůnková prý mohla být zmanipulovaná a psychicky zneužitá. Tvrdí to bývalý novinář ČT Marek W…