Vášnivé diskuse nad dopady migračního paktu EU na Českou republiku pokračují. V minulém týdnu se během mimořádné sněmovní schůze na toto téma nepřímo zapojila i bruselská komisařka Johanssonová, když fakticky sdělila, že ministr Rakušan neříká pravdu ohledně údajné výjimky pro Česko.
Padala silná slova, kdy někteří politici spjati s vládními stranami otevřeně obvinili Víta Rakušana, že lže české veřejnosti, protože naše země v paktu žádnou výjimku dojednanou nemá. Pouze si o ni může požádat a následně bude záviset jen na Bruselu, jak o ní rozhodne.
Diskuse pokračuje a tentokrát nejde o nic jiného než o peníze. Migrační pakt totiž nabízí členským státům unie možnost vykoupit se z „povinné solidarity“ a místo přijetí na kontinent dorazivších migrantů poslat do bruselského rozpočtu tučné částky.
V případě České republiky by „povinná solidarita“ s postiženými zeměmi znamenala přijetí 30 tisíc migrantů. Na to podle všeho naše země nemá nejen volné kapacity v utečeneckých centrech, ani vůli. Proto je na stole otázka, kolik bychom jako stát museli ročně do unijní kasy zaplatit, aby nás nikdo nenutil být povinně solidární a migranty přijmout.
Ministr vnitra Vít Rakušan v nedělním pořadu České televize OVM sdělil, že se jednalo o necelou půl miliardu korun ročně. „Vychází nám to přibližně na nějakých 18 milionů eur ročně, jsme u nějakých 480 milionů korun. Ta částka je indikativní a každý rok se podle jednotlivé krizové situace bude určovat a vypočítávat znovu,“ řekl Rakušan.
Naproti tomu leží odhad násobně vyšší, který předložil ekonom Lukáš Kovanda. Ten uvádí, že by naše země mohla platit dokonce až 15 miliard korun ročně.
„Migrační dohoda EU, k níž se Česko loni připojilo a nyní opět plní média, může mít nečekaně výrazný dopad na peněženky daňových poplatníků v ČR. Česko se totiž zavázalo, že v případě silných nebo rychlých migračních toků, se bude podílet na přijetí buď nejméně 30 tisíc migrantů ročně, nebo na platbě ročně minimálně 600 milionů eur, tedy dle dnešního kurzu více než 15 miliard korun. To, kolik má Česko přijmout uprchlíků, přitom určí Evropská komise, stejně jako případně částku, kterou se může země z jejich přijímání ‚vykoupit‘,“ píše na síti X ekonom Kovanda.
O jakou částku nakonec půjde, podle dostupných zdrojů skutečně rozhodne až Evropská komise. Takové vysvětlení podporuje i koaliční politik, lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten ve svém vyjádření pro ParlamentníListy.cz upozorňuje, že Vít Rakušan neříká české veřejnosti pravdu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.