Během víkendu se prezident republiky výrazně postavil za odborového předáka Josefa Středulu, a na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů dokonce Miloš Zeman vyzval členy, aby svého šéfa k prezidentské kandidatuře přemluvili.
„Chtěl bych poprosit delegáty tohoto sjezdu, aby přemluvili svého předsedu, aby kandidoval na funkci prezidenta republiky. Skuteční kandidáti musejí být přemlouváni. Ta sbírka podivných existencí, která se teď hlásí, že chce být prezident, aniž by měla silný životní příběh, čest výjimkám, musí být podle mého názoru kompenzována několika, nikoli jedinou, silnými osobnostmi, mezi nimiž si volič, občan může vybrat, jako, promiň mi to neuctivé přirovnání, si vybíráme bonbóny z bonboniéry. Je možné, že některý bonbón bude otrávený, ale to už je riziko podnikání. Já věřím, Pepo, že tuto výzvu přijmeš a budeš jedním z nejsilnějších kandidátů v lednové prezidentské volbě,“ řekl Miloš Zeman na sjezdu ČMKOS.
O den později v rozhovoru pro Partii na CNN Prima NEWS své výroky ještě rozvedl. Na otázku moderátorky Terezie Tománkové, zda by dal Středulovi svůj hlas, reagoval prezident takto: „Kdybych měl několik hlasů, tak bych to asi rozdělil, ale já si ještě počkám.“ Svou podporu v rozhovoru, a nikoli poprvé, vyslovil prezident Zeman také Aleně Vitáskové, někdejší šéfce ERÚ a v současné době bojovnici za spravedlivé ceny energií a vymahatelnost práva.
Podpory Andreje Babiše, kterého dříve ve vztahu k prezidentským volbám zmiňoval jako jediného, se prezident nezřekl, ale svá slova podpory rozhodně mírní. „Andrej Babiš v některých případech se choval způsobem, se kterým jsem ne zcela souhlasil. Například si myslím, že v době, když jsem byl nemocný, mohl mít trochu větší porozumění pro můj zdravotní stav, ale je to za námi a já nechci být příliš vztahovačný. Právě proto jsem vám řekl, že budu uvažovat o několika kandidátech, ale pan Středula je nepochybně mezi nimi,“ uvedl v Partii.
Prezident nemůže bývalému premiérovi zapomenout jeho vystupování během loňského podzimu, kdy byl Miloš Zeman hospitalizován a Andrej Babiš již veřejně mluvil o tom, že pokud Parlament dočasně odebere prezidentovi jeho ústavní pravomoci, pak Babiš odvolá kancléře Vratislava Mynáře. Vyzval také k odebrání diplomatického pasu ekonomickému poradci Martinu Nejedlému. Babiš by tehdy coby premiér v případě aktivace článku 66 ústavy převzal část prezidentských pravomocí. Kritizoval též návštěvu tehdejšího šéfa Sněmovny Radka Vondráčka v nemocnici, přestože si ho Zeman sám pozval a podepsal před ním svolání ustavující schůzce nové Sněmovny. Podle informací redakce z blízkosti Pražského hradu jsou skutečně toto důvody, proč se nyní Miloš Zeman ke svému dřívějšímu těsnému politickému spojenci staví chladněji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka