„I když nejsem technický typ, tak právě proto jsem si lidí s technickým nadáním vážil. Buď ho máte, nebo nemáte, ale každopádně jej můžete v sobě zkusit probudit. A mohou vzniknout vědci, technici nebo i podnikatelé, jako je Tomáš Baťa,“ vzpomněl na podnikatele ze Zlínského kraje Zeman. „Vždycky je špatné, když člověka nutíte, aby studoval něco, co ho nebaví. A on je pak nešťastný celý zbytek života,“ dodal ke studentům. On dle svých slov dělá politiku, kterou studovat nelze. „Ale je měřitelná volebními výsledky,“ vyzval studenty, aby šli k volbám. „Protože tím pomůžete skutečným politikům, ať už v krajských, nebo v parlamentních volbách, aby měli úspěch,“ sdělil. Lidé by si měli podle Zemana uvědomit, že pokud nadávají na politiku a nešli k volbám, nadávají především sami sobě.
Zeman následně hovořil o dvou formách zahraniční pomoci. „Když je někde humanitární katastrofa, považuji za normální, že pomůžeme. Ale v případě, že se snažíme jen zvýšit komfort nějaké země, paradoxně brzdíme rozvoj dané země, která by si měla pomoci sama,“ řekl a vyjádřil se ke sbírání víček, které pak pomáhají postiženým. „Pokusme se o to, aby zde ohrožené děti nebyly. A až potom jděme dál. Děláte-li to obráceně, vystupujete v televizi a jste humanističtí,“ zmínil ironicky Zeman.
Řeč přišla i na zesnulého slovenského prezidenta Michala Kováče. „Samozřejmě jsem poslal kondolenci panu prezidentu Andreji Kiskovi. Měl jsem s ním však velmi malý vztah. Pan prezident Kováč, jak jistě víte, zpočátku podporoval Vladimíra Mečiara, pak se s ním rozešel,“ vzpomínal na Kováče Zeman. Vzpomněl i na uneseného syna Michala Kováče. „Zásluha pana prezidenta Kováče spočívala v tom, že se dokázal postavit mečiarismu,“ dodal.
Další otázka z řad studentstva přišla na německou kancléřku Angelu Merkelovou a její přijetí uprchlíků. „Paní Merkelovou mohou za její politiku potrestat především voliči. To je demokracie. Politik může být donucen k odstoupení buď svobodnými volbami, nebo kalašnikovem,“ vzpomněl na svou větu, za niž byl pranýřován, Zeman. Jak zdůraznil, preferuje první variantu. V souvislosti s Merkelovou dodal, že si všímá klesajících preferencí.
Jaké bylo Zemanovo nejtěžší rozhodnutí v politice? „Nejde o rozhodnutí, ale o systematickou dlouhodobou práci, sérii rozhodnutí. Tou nejtěžší aktivitou nebyla aktivita premiéra, ale předsedy ČSSD, která měla asi 7 procent preferencí a dostala se na 32 procent. V čem byla podstata rozhodnutí? ČSSD byla opoziční stranou. Existovala široká pohodlná cesta – být konstruktivní opozicí. Ta druhá, úzká a nepohodlná cesta spočívala v radikální kritické opozici. Tak jsme se vydali tou úzkou cestou, ale ta cesta šla nahoru. Ta široká cesta klesala do kolaborace. A některé kolaborující strany již zanikly,“ vzpomněl Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef