O co jde? Před několika dny se na zmíněném portálu objevila reportáž Kristiny Cirokové, někdejší dlouholeté reportérky ČT a pořadu 168 hodin, z jejíhož obsahu plynulo několik obvinění vůči podnikateli Günsbergerovi. To hlavní bylo, že jím vyráběné a na Ukrajinu distribuované vesty jsou prý nekvalitní a nemohou bojovníky ochránit při zásahu. Jaká je realita?
Aaron Günsberger uspořádal testování svých ochranných vest na pražské střelnici Prague Armory ve Vysočanech, kam přizval zástupce médií. Dorazil i štáb Seznam Zpráv, kde byla původní reportáž odvysílána. Nedorazila však její autorka Ciroková, ale řadový reportér.
Střelec při testu na vestu umístěnou na figuríně či na samostatný ochranný plát se speciálním povrchem, který zabraňuje rozptylu střepin, pálil ze vzdálenosti 25 metrů z několika typů zbraní: AK-74, AK-47 a odstřelovací pušky SVD-3 Dragunov.
V prvním případě šlo střelu ráže 5,45 x 39 mm s měkkým ocelovým jádrem a modernizovanou verzi útočné pušky AK-74. Na plátu byl na místě vstřelu cítit velmi mírný puchýř, ale jinak opticky nešlo rozeznat žádné poškození. Nedošlo ani k žádnému rozptylu střepin ze střely, jak tvrdila reportáž Cirokové. Ani po opakované palbě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka