Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) o sledování manželky někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) v kauze Jany Nagyové nevěděl. Je to věc Vojenského zpravodajství, řekl po výslechu na policii. Žalobci tvrdí, že Nagyová nechala ze soukromých důvodů sledovat Vojenským zpravodajstvím Nečasovu manželku Radku.
O kauze kolem Nagyové se Vondra, jak uvedl, dozvěděl z médií, když byl v polovině června pracovně ve Francii. "Myslím si, že všem doporučuji nedělat žádné dramatické závěry předtím, než to vyšetřování bude ukončeno," řekl Vondra.
"Nechci dělat žádné závěry, ať se skutečně vyšetří a ukáže se přesně, jak to bylo. Pokud dojde k nasazení zpravodajských prostředků, tak v takových případech to ministr vědět má. Každá zpravodajská služba provádí bezpečnostní monitoring, to je úplně normální. Ministr je součástí systému, který zpravodajské služby úkoluje," řekl Vondra.
Obviněného exšéfa zpravodajství Milana Kovandu popsal jako "velmi schopného, dobrého vojáka", který léta řídil speciální jednotku. "Několikrát působil i v Afghánistánu ve velmi náročných podmínkách a za tuto službu ve prospěch naší armády a ve prospěch České republiky si ho samozřejmě velmi vážím," dodal Vondra. Pokud jde o vyšetřování týkající se údajného zneužití služby, nechtěl Vondra situaci dále komentovat.
Sledování bylo podle obvinění nezákonné, protože se uskutečnilo bez vědomí a souhlasu Vondry jako ministra. Státní zástupci věří, že na přání Nagyové se na sledování podíleli tehdejší šéf zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.
Pomocí Vojenského zpravodajství Nagyová údajně od března do dubna letošního roku sledovala také dva zaměstnance Úřadu vlády. Tehdy už ovšem nebyl ve funkci ministra obrany Vondra, ale jeho nástupce Vlastimil Picek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk