Zatímco se vyšetřování zločinů komunismu podařilo rozpohybovat u našich západních sousedů, u nás to „bůhvíproč“ z nějakých důvodů nejde. Před delší dobou se o vyšetřování úmrtí na státní hranici z vůle Komunistické strany Československa pokusili autoři televizního pořadu Příběhy železné opony. Mimo jiné novinář Luděk Navara, písničkář Jaroslav Hutka (sám emigrant) a další autoři. Ti na Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu podali trestní oznámení kvůli zabití 246 lidí na hranicích ČSSR s Německem a Rakouskem v letech 1948–1989. Jenže vyšetřovatelé se, jak vyplývá z dokumentu, které ParlamentníListy.cz získaly, vůbec nezabývali skutkovou podstatou zabíjení lidí, ale řešili technikálie, že jsou potenciální viníci mrtví, nebo jsou trestné činy promlčené. „Sděluji vám, že šetření vašeho trestního oznámení ve věci výše uvedené bylo ukončeno. Ve věci byla postupně policejním orgánem vydána tři usnesení,“ napsal oznamovatelům rada, plukovník Eduard Kočvara (viz přiložený dokument).
Němci jsou ve vyšetřování viny komunistických pohlavárů mnohem dále. Tři odsouzení němečtí prominenti Fritz Streletz (nar. 1926), Heinz Kessler (nar. 1920), Egon Krenz (nar. 1937) se v dávné minulosti kvůli svému odsouzení odvolali k Evropskému soudu pro lidská práva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný