Zdeněk Troška: „Počkejte, až vám někdo umře.“ Po smrti Štaidla bouře umělců. I na Csákovou

02.02.2021 9:41 | Zprávy

ANKETA „Ať se jdou podívat na covidové oddělení. Vzít si roušku, doprdele, to snad není tak strašné omezení. Ten virus opravdu nevymyslel Babiš.“ Nejen to vzkazují po smrti Ladislava Štaidla, který podlehl komplikacím spojeným s koronavirovým onemocněním, jeho kolegové z umělecké branže takzvaným „odpíračům roušek“. Pro Parlamentnilisty.cz promluvili režiséři Jiří Adamec a Zdeněk Troška, hudebník Ladislav Faktor, herci Jan Kuželka a Ivan Vyskočil i publicista Pavel Černocký. Došlo i na vzpomínky na Ladislava Štaidla. A nechyběl ani vzkaz pro Ilonu Csákovou.

Zdeněk Troška: „Počkejte, až vám někdo umře.“ Po smrti Štaidla bouře umělců. I na Csákovou
Foto: red
Popisek: Zdeněk Troška

Vynikající hudebník, autor mnoha hitů pro Karla Gotta, Dalibora Jandu, Ivetu Bartošovou a další zpěváky a zpěvačky byl před několika týdny poté, co se nakazil covidem-19, převezen do nemocnice. Minulou neděli ráno pak přišla zdrcující zpráva. Ladislav Štaidl, který před časem bojoval také s onkologickým onemocněním, zemřel.

Ten virus opravdu nevymyslel Babiš. Přestaňme už konečně bláznit…

Režisér Jiří Adamec patřil mezi přátele Ladislava Štaidla. Ten také k některým jeho seriálům složil hudbu. „Věřím, že po odchodu na ‚onen svět‘  několika našich významných spoluobčanů, naposledy vynikajícího muzikanta a mého kamaráda Ladislava Štaidla, pochopili odpírači roušek a jiných bezpečnostních přístupů ke covidu-19, že v případě tohoto  viru opravdu nejde o neškodnou ‚chřipečku‘... ale že se opravdu jedná o smrtonosný virus... Opravdu nechápu aroganci lidí, kteří si jinak z mnoha důvodů zaslouží úctu, že v náhlém pominutí smyslů vyjdou před dav na náměstí a zcela nesmyslně prezentují svoji ‚neohroženost vůči viru‘... a vybízejí k ní stejně nerozumné okolo a protiprávně shromážděné spoluobčany,“ říká známý režisér a dodává. „Omezení osobní svobody mi v tomto případě vůbec nevadí, vždyť i jako řidič jsem stokrát denně omezován na osobní svobodě... na křižovatce, když padne červená, poslušně zastavím a počkám na zelenou... a ani mě nenapadne cítit se ‚omezený na mé svobodě‘... Když kolem mě řádí virus, stejně tak poslušně a rozumně, nasadím roušku nebo respirátor a vydržím to... i když mi to vůbec není příjemné. Ale chápu to a nepletu dohromady hrušky s jablky, nechci ohrozit ani být ohrožován.“

Na závěr pak Jiří Adamec vzkazuje. „Přestaňme už konečně bláznit a zbavme se omezeného politického myšlení – ten virus opravdu nevymyslel Babiš a ani omezování naší osobní svobody není Babišovou radostí. Virus je zde a ať je ve vládě kdokoliv, nezbývá než ho společným úsilím porazit!!!“

„Jen počkejte, až vám někdo z blízkých umře,“ říká stručně a jasně na adresu „odmítačů roušek“ režisér Zdeněk Troška. Ten už i v minulém rozhovoru pro ParlamentniListy.cz na toto téma promluvil o tom, že je povinnost lidí chránit sebe a své blízké. Řekl tehdy také, že „kdyby všichni ti, co neustále kritizují a zlehčují práci ostatních, zmlkli a šli něco dělat, udělali by nejlíp“ a že by oni kritici mohli jít pomáhat třeba do nemocnic.

Mezi ty exhibicionisty, umělce a kariéristy na demonstracích bych se určitě neobtěžoval

„Na Láďovi se mi líbilo, že nebyl žádný snob, žádný náfuka. S každým mluvil jako rovný s rovným a rád zašel třeba mezi ‚obyčejné lidi‘ na koncert, na diskotéku. Stejně jako Karel Gott nesnášel komunisty, ale byl realista... Chápal, že je porazit nemůže, a tak si musí žít vlastní život a držet si ty parchanty daleko od těla. Po ‚sametovce‘ se do něj nejvíc obouvali ti, kteří sami celou dobu pilně kolaborovali,“ zavzpomínal publicista, první československý diskžokej a zpěvák Pavel Černocký. A pokračoval na adresu takzvaných „antirouškařů“ a těch, kteří protestují proti vládním nařízením, které vydala vláda v souvislosti s epidemií.

„Tak nevím... Odmítání roušek je, myslím, scestné. Nosí je dobrovolně celá Asie, v případě infekce anebo znečištění ovzduší. Já bych na takovou manifestaci nešel, nejsem sebevrah. Zamysleme se... kolik cenných lidí na komplikace s covidem odešlo. Tak třeba teď právě Láďa Štaidl. Vy jste nezranitelní? ... Memento mori…,“ varuje Pavel Černocký a dodává:

„Samozřejmě, vláda dělá jednu chybu za druhou a vydává chaotická nařízení. Klidně bych otevřel, za dodržení všech rozumných opatření, restaurace i horská střediska – a kontroloval bych to. Dezinfikování madel a košíků v samoškách je zřejmě nesmysl. Chovejme se rozumně a chraňme se. Mezi ty exhibicionisty, umělce a kariéristy na demonstracích bych se určitě neobtěžoval.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…