ParlamentníListy.cz jako první upozornily na skandál s ovacemi, které za přítomnosti ukrajinského prezidenta Zelenského sklízel v kanadském parlamentu 98letý Yaroslav Hunka, veterán nacistické jednotky SS Galizien. Během Zelenského návštěvy byl ze strany předsedy parlamentu v Kanadě představen jako bojovník za svobodu Ukrajiny proti Rusku.
Netrvalo dlouho a pravda vyšla najevo. Své rozčarování a šok vyjádřilo mnoho osobností a organizací, mezi nimi například kanadské Centrum pro Izrael a židovské záležitosti nebo známé Centrum Simona Wiesenthala, které se zabývá studiem holocaustu a dlouhá léta pomáhalo dopadnout před spravedlností se skrývající proponenty zrůdného nacistického režimu.
Muž, kterému tleskal i kanadský premiér Justin Trudeau, totiž pocházel ze 14. granátnické divize SS, které jsou připisovány válečné zločiny včetně vraždění židů a Ukrajinců. Vše se odehrálo během Zelenského návštěvy Kanady. Prezident napadené země během ní v tamním parlamentu nehovořil pouze o současné ruské agresi, ale připomenul i hrůzy, kterým museli Ukrajinci čelit v minulosti, včetně hladomoru ze třicátých let během stalinistického režimu.
Na zasedání hovořil premiér Trudeau a jeden z projevů měl i předseda kanadského parlamentu Anthony Rota, jenž zmínil, že je v sále i veterán, který měl „bojovat za ukrajinskou nezávislost“. „Máme tu dnes v parlamentu skupinu ukrajino-kanaďanů, a mezi nimi i veterána druhé světové války, který tehdy bojoval za ukrajinskou nezávislost proti Rusku a dodnes podporuje ukrajinské jednotky, i když je mu už 98 let. Je to ukrajinský hrdina, kanadský hrdina a my mu děkujeme za jeho službu,“ sdělil. Později se Rota omluvil a vyjádřil lítost nad tím, že neměl informace, co je onen „veterán“ zač, přestože, jak sám řekl, pochází z jeho vlastního volebního obvodu.
„Podle mě je to fatální chyba pořadatele, který si měl ověřit, kdo přijde na setkání s prezidentem. Určitě bych to nepřipisoval ukrajinskému prezidentovi,“ reagoval na celou situaci europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
Předseda SPD Tomio Okamura reagoval obšírněji. „Fakticky se jen ukázalo, jak nekritická je podpora ukrajinských nacionalistů i jejich nacistické hitlerovské kořeny. Památníků nacistům včetně těch, co sloužili v německých divizích SS, je Ukrajina plná, a bohužel nejsou sami - nacistická esesácká tradice se oficiálně oslavuje i v Pobaltí. Nás by to mělo děsit, protože ukrajinští banderovci vraždili nejen volyňské Čechy, ale v Československu vraždili ještě léta po ukončení války, když se probíjeli na západ ke svým americkým přátelům. Mimochodem slavný židovský lovec nacistů Simon Wiesenthal považoval ukrajinské nacisty za daleko brutálnější sadisty než byli samotní Němci,“ konstatuje Okamura.
„Je 80 let po válce, upřímně mě překvapuje, že někdo takový ještě žije a je schopen se podobné akce vůbec účastnit. Moc nechápu, proč má někdo potřebu tyhle duchy minulosti stále vyvolávat, pálí nás daleko důležitější problémy současnosti - například ruská agrese vůči Ukrajině,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec Evropského parlamentu za Piráty Mikuláš Peksa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka