1. Buďte realisté
Kriticky zhodnoťte vaše možnosti. Nemáte-li dostatečné příjmy, nesnažte se získat za každou cenu vysokou půjčku. Ujasněte si, na co máte. Do banky jděte již s jasnou představou o tom, jakou půjčku požadujete, v jaké výši a jak vysokou měsíční splátku můžete pravidelně splácet. Půjčka by neměla výrazně omezit rodinný rozpočet a především by měla být účelová.
Podíváte-li se na vaší situaci kritickýma očima a půjdete do banky s reálnými požadavky, budete mít větší šanci na sjednání vhodného úvěru.
2. Nevěřte reklamám
Nenechte se zlákat na reklamní triky. Přehnané superlativy o půjčce nevyjadřují to, jak je skvělá. Naopak nám mají být upozorněním, že poskytovatel chce odvést pozornost například od vysokých poplatků či přemrštěných sankcí.
Největší zbraní nebankovních společností je půjčka bez doložení příjmů, kterou v dnešní době není snadné sjednat. Absence dokladů je často kompenzována vyšším úrokem. Ať už tedy vidíte atraktivní nabídku na billboardu, v televizi, na autobusové zastávce nebo v novinách, nikdy na ní nekývněte bez předešlého průzkumu trhu.
3. Porovnávejte nabídky
Ke sjednávání půjčky přistupujte stejně jako ke koupi zboží, což znamená, že si jasně stanovte, co od úvěru očekáváte, a především úvěry porovnávejte. Udělejte maximum proto, abyste si sjednali tu správnou půjčku.
Zajděte do bank i nebankovních institucí, projděte oficiální webové stránky poskytovatelů úvěrů a vyzkoušejte také online srovnání půjček. Nezávislé internetové porovnávače jsou na rozdíl od obcházení kamenných poboček rychlou a efektivní metodou, jak najít vhodnou půjčku pro vás.
4. Zajímejte se o RPSN
Častým lákadlem nebankovní půjčky je nulová úroková sazba. Jen neznalý, ale na takovou půjčku kývne bez rozmyšlení. Nulový úrok vždy značí vysoké poplatky za vedení úvěru a za sjednání úvěru.
Nejdůležitějším parametrem spotřebitelských úvěrů je roční procentní sazba nákladů (RPSN). Ta napoví, kolik vás bude půjčka stát, tedy kolik zaplatíte navíc oproti půjčené sumě. Výše RPSN se nejčastěji u spotřebitelských půjček pohybuje kolem 10 až 20 %, zatímco úrok je nejčastěji do 10 až 15 %.
5. Čtěte a ptejte se
Bez přečtení smlouvy nic nepodepisujte. Bohužel řada spotřebitelů nečte smlouvu a poté se diví, že na první pohled z výhodné půjčky se stala doslova lichvářská. Součástí smlouvy by měly být všechny povinné náležitosti a měli byste se po jejím přečtení dozvědět všechny potřebné informace.
Chybí-li ve smlouvě například identifikace poskytovatele, výše RPSN, možné penále či způsob splácení, rozhodně ji nepodepisujte. Stejně tak nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. V případě, že v průběhu 14 dnů od podpisu zjistíte, že vám podmínky půjčky nevyhovují, máte právo písemně od smlouvy odstoupit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva