AOPK ČR: CHKO Jizerské hory bude mít pro návštěvníky nové informační středisko

14.10.2024 10:15 | Tisková zpráva

V těchto dnech začínají práce na přestavbě zchátralého objektu v Mariánskohorských Boudách nedaleko Albrechtic a Josefova Dolu v Jizerských horách. Po nezbytných úpravách se promění v informační středisko chráněné krajinné oblasti a stane se součástí celorepublikové sítě Dům přírody.

AOPK ČR: CHKO Jizerské hory bude mít pro návštěvníky nové informační středisko
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Mariánskohorské Boudy jsou jedinečné místo, nejzápadnější enkláva budního hospodaření, jaké známe Krkonoš. K Protržené přehradě vyrážejí na výlet tisíce lidí a informační středisko jim mimojiné nabídne zajímavou expozici o Jizerských horách, ve které každý prvek vypráví jinou část příběhu tohoto pohoří. Propojení expozice s okolím navíc umožní její prohlídku i mimo provozní dobu informačního střediska. Omlouváme se místním i návštěvníkům za stavební ruch po dobu přestavby,“ říká Tomáš Korytář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Návrh přestavby objektu na informační středisko vychází z tradičního archetypu horské architektury Jizerských hor, který doplňují současné technologie. Vzhledem k izolaci enklávy Mariánskohorských Bud jsou jedinými zdroji v místě voda, vítr a slunce. Stavba si tak bude muset dokázat vyrobit velkou část energie sama. Fotovoltaická elektrárna nebude položená na střeše, ale integruje se přímo do krytiny, stane se tak na pohled "neviditelnou". Zimní výkyvy fotovoltaiky doplní energie z propanového generátoru.

„Jsem rád, že se nám podařilo na přestavbu získat potřebné finance. S provozem  informačního střediska tu počítá Koncepce práce s návštěvnickou veřejností chráněné krajinné oblasti, stane se součástí sítě domů přírody, které postupně v chráněných krajinných oblastech pro návštěvníky otvíráme. Chceme jim představit území nejrůznějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je naše příroda rozmanitá. Rádi bychom, aby se také dozvěděli, co dělat proto, aby taková zůstala i v budoucnu,“ dodává František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Investorem akce je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, zdrojem financí Národní plán obnovy-POPFK.

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas provedl změny v distribuci tří regionálních stanic v digitálních sítích DAB+ vysílačů

22:08 Český rozhlas provedl změny v distribuci tří regionálních stanic v digitálních sítích DAB+ vysílačů

Český rozhlas společně se společnostmi RTI cz, s.r.o., a TELEKO digital, a.s., provedl ve čtvrtek 19…